Zastosowania prętów kutych

Bez stali trudno wyobrazić sobie działanie większości zakładów produkcyjnych czy fabryk. Surowiec ten, ze względu na swoja wytrzymałość, może być używany tam, gdzie inne surowce nie poradziłyby sobie ze względu na trudne warunki środowiskowe. Stal jest bardzo często sprzedawana w formie półfabrykatów, takich jak różnego rodzaju pręty.

Jak tworzy się pręt kuty?

solidne pręty kuteStal jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców, szczególnie w branży produkcyjnej. Ze względu jednak na swoją formę, surowiec ten jest sprzedawany nie w formie surowej, ale raczej w formie znacznie łatwiejszych do dalszego przetworzenia półfabrykatów. Przykładem takiego półproduktu mogą być solidne pręty kute. Różnią się one od się od innych rodzajów półproduktów przede wszystkim sposobem wytwarzania. Nie wykorzystuje się w tym celu takich metod jak skrawanie lub walcowanie, ale kucie, z czego zresztą wywodzi się nazwa tego półproduktu. Dzięki temu jednak, do stworzenia prętów kutych można wykorzystywać takie rodzaje stali, które nie mogą być obrabiane za pomocą skrawania czy walcowania. Szczególnie tyczy się to tych rodzajów stali, które wyróżniają się bardzo niską plastycznością. W ten jednak sposób mógł powstać półprodukt, który wyróżnia się unikalnymi właściwościami. Ze względu na sposób wytwarzania, pręty kute to półprodukty, które cechują się bardzo wysoką odpornością, wytrzymałością, ale także i powtarzalnością i zazwyczaj brakiem jakichkolwiek wad produkcyjnych. Dzięki temu, po zakupie prętów kutych, nie trzeba dodatkowo poddawać ich różnym metod obróbki, takim jak łuszczenie czy też odłuszczanie. Kolejna duża zaleta prętów kutych, również pochodząca od sposobu ich wytwarzania, to szeroki zakres ich rozmiarów. Dzięki temu zastosowanie tego typu prętów jest zaskakująco szerokie. Oczywiście, pręty tak jak inne półprodukty, mogą być poddawane procesom galwanizacji, dzięki temu można ich używać tam, gdzie występują warunki sprzyjające korozji. Najczęściej jednak pręty kute są wykorzystywane do zbrojenia betonu, a także do konstruowania maszyn.

Półprodukty pochodzące od stali mogą się znacznie od siebie różnic. Różnice wynikają zarówno z rodzaju stali, z jakiej je wytworzono, ale także ze sposobu ich wytwarzania. Szczególnie często wykorzystywanym półproduktem ze stali są pręty.