Zasady montażu instalacji kanalizacyjnej

Położenie nowej kanalizacji czy tez wykonywanie prac konserwacyjnych z nią związanych wydaje się na pozór bardzo skomplikowanym i czasochłonnych zadaniem. W związku jednak z postępem technologicznym, coraz więcej prac związanych z konstruowanie nowych przyłączy wykonuje się dzięki pracy maszyn, dzięki cały proces przebiega w dużo szybszym tempie.

Jak wygląda budowanie kanalizacji?

chwytak rurowyPrace związane z budową nowej linii kanalizacyjnej są regulowane zapisami prawa. Każdy przewód kanalizacyjny musi bowiem znajdować się na odpowiedniej głębokości, co wiąże się z czasochłonnym przygotowanie gruntu do budowy. Przy pracach kanalizacyjnych wykorzystuje się wiele urządzeń, takich jak koparki, spycharki oraz ładowarki z profesjonalnym osprzętem, takim jak chwytak rurowy. To właśnie ten ostatni element odpowiada bowiem za dokładne położenie poszczególnych części przewodu kanalizacyjnego. Po dokładnym przygotowaniu podłoża, operator ładowarki przenosi dany kawałek rury i przenosi ją przy pomocy chwytaka w odpowiednim miejscu. Nowoczesne modele chwytaków z funkcją obrotowa, pozwalają na dokładne obrócenie rury w poziomie, tak aby pracownicy nie musieli korygować jej ułożenia ręcznie. Następnie poszczególnie elementy rur są spawane ze sobą, a operator ładowarki kładzie następny element instalacji. Użycie profesjonalnych ładowarek wraz z osprzętem powoduje, że prace kanalizacyjne przebiegają dużo szybciej. Co ciekawe chwytaki przeznaczone do przenoszenia rur nie mogą być używane do pracy z innymi materiałami, ponieważ siła, z którą przenoszą dany przedmiot jest dostosowana bezpośrednio do wytrzymałości rur. Można ich jednak używać również do transportu bali drewna, gdyż posiadają one podobne właściwości wytrzymałościowe do rur kanalizacyjnych. Po położeniu i zespawaniu poszczególnych elementów instalacji kanalizacyjnej można przystąpić do jej zakrywania ziemią i wyrównywania poziomu gruntu.

Wszystkie sprawy związane z poziomem, na którym przebiega sieć kanalizacyjna są regulowane prawnie, tak aby podczas wykonywania innych prac, takich jak remont ulic, nie uszkodzić sieci kanalizacyjnej i nie spowodować awarii. W przypadku jej wystąpienia, prace opierają się na planach sporządzanych przez firmę budującą dana sieć, tak aby ułatwić odnalezienie usterki.