Z czego składa się balustrada?

Odgradzanie schodów i balkonów jest niezbędne, aby zapewnić ich użytkownikom bezpieczeństwo. Do tego celu służą balustrady. Mogą być one wykonywane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, szkło, a nawet tworzywa. Najważniejsze jednak, aby były wytrzymałe. Dlatego też składają się z wielu elementów o konkretnym przeznaczeniu, dzięki czemu są w pełni funkcjonalne. 

Elementy konstrukcyjne balustrady

elementy balustrad szklanychW zależności, z jakim typem zabezpieczenia ma się do czynienia, jego poszczególne części mogą się różnić. Elementy balustrad szklanych niekoniecznie pokrywają się z tymi, jakie zobaczymy w przypadku metalowych. Są jednak dobrym przykładem zróżnicowania. Podstawą może w nich być rama wykonana z aluminium lub stali. Nie jest ona jednak konieczna, jeśli projekt zakłada ciągłość wizualną płyt szklanych. Wtedy konieczne jest zastosowanie profili, które montuje się bezpośrednio do podłoża i na takiej szynie osadza się szkło. To ono stanowi dominantę wizualną całej konstrukcji. Powszechnie stosuje się hartowane płyty o różnych odcieniach i przejrzystości. W przypadku innych rodzajów balustrad zastępowane są one panelami z metalu, drewna lub tworzyw. Ważna jest również poręcz, która stanowi zwieńczenie całości i wchodzi w bezpośredni kontakt z użytkownikami. Do niewidocznych elementów należą natomiast systemy mocujące, takie jak śruby i wkręty.

Balustrady są niezbędną częścią każdej klatki schodowej i balkonu. Składają się z wielu elementów, które stanowią o ich wytrzymałości oraz funkcjonalności. Do najczęściej występujących należą ramy, panele, profile, poręcze i drobne systemy montażowe. Wszystkie one mogą zostać wykonane z różnych materiałów, a także mieć niestandardowe formy. Tym samym każda balustrada może spełniać indywidualne potrzeby jej użytkowników.