Wysokiej jakości filament do wydruków

Trójwymiarowy druk nie był obecnie szczególnie rzadko spotykany, i nawet w mniejszych sklepach można było dostać bardzo dobry sprzęt, który do podstawowych wydruków sprawdzał się idealnie. Fabryczne filamenty często nie były wcale niskiej jakości, zwłaszcza te dodawane do lepszych i nowszych drukarek, i były dobre zarówno do druku części zamiennych, jak i złożonych, szczegółowych kształtów. Do naszych potrzeb drukowania makiet architektonicznych, zwykły filament był jak najbardziej odpowiedni.

Filament modelarski do drukarek trójwymiarowych

3d filament w sklepieNiedawno jednak zainteresowaliśmy się z kolegami z pracy modelarstwem, i po rozmowie z kilkoma starymi wyjadaczami postanowiliśmy spróbować sił w projektowaniu i wykonywaniu elementów makiet do pola bitwy. Doświadczenie w tworzeniu makiet osiedli przydało się tu ogromnie, choć problemem był materiał, z jakiego zwykle je drukowaliśmy. Podstawowy filament był zbyt delikatny i kruchy, by można go było bez przeszkód stosować w makietach, które miały być często przestawiane, i były narażone na uszkodzenia. Dlatego, by móc drukować najwyższej jakości makiety odporne na każde traktowanie, postanowiliśmy zaopatrzyć się w profesjonalny 3d filament w sklepie modelarskim, który w ofercie miał również filamenty i materiały do drukarek trójwymiarowych. Taki filament był przeznaczony głównie do profesjonalnych wydruków i był również używany do produkcji części zamiennych i tymczasowych podzespołów przemysłowych. Był o wiele gęstszy niż zwykły materiał do drukarek, a sam wydruk trwał o wiele dłużej, jednak gotowy produkt dzięki użyciu takiego filamentu miał charakterystykę zbliżoną do szarego plastiku modelarskiego. Był bardzo trudny do uszkodzenia, twardy, aczkolwiek nie kruszył się i nie łamał, nawet pod dużym naciskiem.

Co lepsze, gęsty filament pozwalał na lepsze zachowanie szczegółów wydruku, gdyż nie zlewał się podczas natryskiwania i nie obciekał, zastygając niemal natychmiast po użyciu. Gotowe wydruki były bardziej podobne do modeli odlewanych na profesjonalnej formie wtryskowej niż drukowanych na trójwymiarowej drukarce. Mimo o wiele wyższej ceny, filament w który się zaopatrzyliśmy był znacznie bardziej wydajny, i wystarczał na wykonanie znacznie większej ilości wydruków niż bardziej podstawowa odmiana.