Wyposażenie tartaku w maszyny tartaczne

Prowadzenie tartaku to nie lada wyzwanie. Jest ono związane z wieloma kwestiami. Wszystko trzeba przemyśleć jeszcze przed tym jak rozpoczniemy prowadzić taki interes. Popyt na tego typu działalność pojawił się w latach 90. To wówczas pojawiły się maszyny, które nagle stały się dostępne, a proces obróbki drewna miał możliwość zautomatyzowania. To oczywiście przełożyło się na zyski, nakład pracy i poświęcany czas.

Przydatność maszyn tartacznych w biznesie drzewnym

maszyny tartacznePodstawą prowadzenia tartaku są maszyny tartaczne. Powinny być niezawodne, wydajne, ekonomiczne. Wybór takich maszyn powinniśmy oprzeć na profilu naszej działalności, ponieważ nie każda maszyna jest wielozadaniowa. Większość z nich jest dedykowane do wykonywania ściśle określonych prac. Ważny jest także materiał jaki będziemy obrabiać. Jak wiadomo drewno uzyskane z różnych gatunków drzew różnie się zachowuje podczas obróbki, czy ma różną twardość. Większość tartaków ma w swojej ofercie deski, listwy, belki. Jest to tarcica obrzynana i nieobrzynana czyli pocięte drewno. Uzyskiwane jest ono za pomocą maszyn tartacznych, którymi rozpiłowuje się okrągłe drewno. Różnica w tarcicy polega na jej finalnej obróbce i oczywiście cenie. Tarcica nieobrzynana daje możliwość stworzenia gładkiej deski. Co prawda jest to proces dodatkowej obróbki, ale wielu klientów szuka takiego właśnie towaru. W tartaku współcześnie wykorzystuje się już sprzęt, który daje możliwość komputerowego programowania. Dzięki temu możemy sterować pracą pił, urządzeń do obróbki drewna. Oprogramowanie pomoże nam minimalizować straty drewna, ale także zadbać o precyzję i pozwoli nam kontrolować wszystkie procesy produkcyjne tak, żeby śledzić ich efektywność. Najbardziej popularną maszyną jest dotychczas tartak taśmowy. Łączy on w sobie nowoczesne możliwości i tradycyjny sposób obróbki.

Drewno jest bardzo wdzięcznym surowcem, z którego możemy zrobić wiele rzeczy. Nie musimy się przy nim ograniczać w żaden sposób. Ograniczyć może nas tylko nieodpowiednie przygotowanie techniczne. Jeśli będziemy chcieli nasz tartak może oferować gotowe domki letniskowe, meble do ogrodu, palety, ogrodzenia i balustrady. Wszystko zależy od tego w jakie maszyny go wyposażymy. Absolutnie żaden tartak nie obejdzie się już bez maszyn.