Wydajne instalacje fotowoltaiczne

Nie da się ukryć, że energia elektryczna pełni w naszym życiu bardzo ważną rolę. Każdego dnia korzystamy z najróżniejszych urządzeń elektrycznych, które stworzone zostały po to aby ułatwiały nam życie. Energia elektryczna może być wytwarzana na wiele sposobów. Warto zauważyć, że obecnie możliwe jest samodzielne produkowanie prądu na potrzeby naszego domu. 

Nowoczesne panele słoneczne 

panele fotowoltaiczneProdukcja energii elektrycznej opiera się w Polsce o elektrownie cieplne. Takie elektrownie miały być zastępowane elektrowniami atomowymi ale do tej pory tak się nie stało. Można jednak obecnie samodzielnie produkować prąd. Do tego zadania wykorzystywane są panele fotowoltaiczne, które są w stanie produkować bardzo duże ilości prądu. W panelach tego typu znajduje się płytka krzemowa, na którą padają promienie słoneczne i dochodzi w efekcie do wybijania elektronów z takich płytek. Bezpośrednio za płytką powstaje natomiast napięcie elektryczne. Za najbardziej wydajne uważane są obecnie panele monokrystaliczne. Takie panele mają tę wielką zaletę, że nie dochodzi tutaj do tracenia wydajności paneli po przepracowanym roku. W przypadku starszych paneli tak to niestety wyglądało. Niegdyś panele traciły nawet 5 procent wydajności po jednym przepracowanym roku. Warto zwrócić uwagę na ten fakt, że panele słoneczne w przeciwieństwie do paneli solarnych działają efektywnie przez całą zimę. 

Obecnie posiadacz instalacji fotowoltaicznych może być prosumentem. Oznacza to, że oprócz tego że pozyskujemy energię elektryczną z elektrowni to możemy odsprzedawać wyprodukowany przez nas prąd. Sprzedawana jest dokładniej nadwyżka prądu, która została wygenerowana przez panele i nasz dom jej nie zużył. Dzięki takim rozwiązaniom można więc jeszcze szybciej spłacić całą inwestycję.