Współczesna fotografia czyli jak wywołać zdjęcie cyfrowe

Pasją fotografowania zaraziła mnie mama. Aparat towarzyszył nam na wszystkich spacerach, wyjazdach i wycieczkach. Kiedy podrosłam coraz chętniej słuchałam o tym, jak robić dobre zdjęcia, jak ustawiać czas i światło, jak kadrować. Największa frajdą zawsze było odbieranie zdjęć od fotografa. Niektóre wywołane klisze są dzisiaj dla mnie cenną pamiątką.  

Wygodne wywoływanie i przechowywanie zdjęć cyfrowych

wywoływanie zdjęć

Kiedy przyszła na świat moja córka, mąż robił jej dziesiątki zdjęć. W szafie stoją trzy wielkie pudła zawierające fotograficzny zapis kilku pierwszych lat jej życia. Nie wszystkie są udane ale każde wywoływaliśmy, żeby nie stracić czegoś istotnego. Pamiętam, że nigdy nie mogliśmy się zebrać, żeby w końcu wywołać zdjęcia a więc jak w końcu udało mi się dotrzeć do fotografa to miałam już niezłą kolekcję klisz do wywołania. Odbieraliśmy potem po kilkadziesiąt sztuk fotografii – pamiątek z poprzednich wakacji, ferii, świąt czy spotkań z przyjaciółmi. Z czasem coraz trudniej było je przechowywać w albumach więc z roku na rok rosła ilość pudeł ze zdjęciami. Fotografia cyfrowa była dla nas prawdziwym błogosławieństwem. Dzisiaj wywoływanie zdjęć w niczym nie przypomina tego żmudnego procesu sprzed lat. Od dawna już wszystkie zdjęcia ściągamy z aparatów i telefonów na dysk komputera i tylko niektóre z nich wywołujemy. Dzisiaj wystarczy zanieść do fotografa dysk przenośny lub płytę z wybranymi zdjęciami i praktycznie od ręki możemy dostać zdjęcia wydrukowane na papierze fotograficznym. Muszę jednak przyznać, że choć dzisiaj wywoływanie jest dużo prostsze i przyjemniejsze, brakuje im pewnej magii, którą od wczesnego dzieciństwa nieodłącznie kojarzę z fotografią. To cudowne oczekiwanie na efekt końcowy. Zdjęcia wywoływane długie tygodnie a nawet miesiące od czasu ich zrobienia, zawsze były dla nas cudowną niespodzianką. 

Mogłoby się wydawać, że dzisiejsza fotografia nie wymaga szczególnych umiejętności. Wystarczy dobry aparat i kilka prostych trików żeby otrzymać piękne zdjęcie. Jednak profesjonalna fotografia, podobnie jak ta sprzed lat, wymaga wiedzy i znajomości współczesnej techniki a nade wszystko wrażliwego i spostrzegawczego fotografa. Dzisiejsza technologia może nas wspomóc w zrobieniu zdjęcia ale nie uchwyci tego jedynego, szczególnego momentu.