W jaki sposób sprawdzić oryginalność bursztyny?

Bursztyn to bardzo cenny i jednocześnie pożądany kamień. W wyniku czego stosunkowo często jest on podrabiany. Zarówno jeśli chodzi o wykorzystanie w pielęgnacji czy lecznictwie, jak i jubilerstwie. Dobrze zatem wiedzieć jak sprawdzić jego autentyczność. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów na to jak sprawdzić czy mamy do czynienia z prawdziwym bursztynem czy też z jego podróbką. 

Bursztyn – ogólna charakterystyka

bursztynBursztyn to w zasadzie nie tyle kamień co zastygła kopalna żywica, głównie drzew iglastych rzadziej liściastych z gatunku bobowców. Na dzień dzisiejszy znanych jest blisko 60 odmian tego kamienia. Tym co przede wszystkim odróżnia odmiany bursztynu to teren występowania oraz kolor kamienia. Na podstawie www.amber.com.pl można stwierdzić, że bursztyn występuje w takich barwach jak:

  • odmiana żółta (najpopularniejszy),
  • odmiana bezbarwna,
  • odmiana czerwona,
  • odmiana zielona.

Niemniej wszystkie odmiany mogą w swoim wnętrzu zawierać szczątki zwierząt lub roślin pochodzące z okresy kredy lub kenozoiki, czyli tak zwane inkluzje. Choć bursztyn występuje niemal na całym świecie to jednak jego największe złoża znajdują się w obwodzie kalingradzkim w Rosji. Jeśli chodzi natomiast o zastosowanie tego kamienia, to obecnie najbardziej ceniony jest on w jubilerstwie. Niemniej warto wiedzieć, że znajduje on także zastosowanie w medycynie ludowej a także w litoterapii, gdzie z bursztynu sporządza się lecznicze nalewki. Jak zatem rozpoznać ten cenny kamień?

Domowe sposoby na sprawdzenie autentyczności bursztyny

bursztynWarto wiedzieć, że autentyczność bursztynu można sprawdzić w warunkach domowych, choć należy zaznaczyć, że część ze stosowanych rozwiązań może być inwazyjna. Pierwszą z metod jaką można tu zastosować jest tak zwana metoda solankowa. Bursztyn zanurzony w słonej wodzie unosi się na jej powierzchni podczas gdy inne żywice czy też syntetyki w większości wypadków opadają na dno. Można także potrzeć bursztyn o jakiś naturalny materiał, jeśli mamy do czynienia z prawdziwym kamieniem to powinien on zacząć wydzielać charakterystyczny zapach a do jego powierzchni zaczną przylegać drobinki kurzu oraz papieru. Przyjemny zapach powinien być także wyczuwalny, jeśli do bursztynu przyłoży się rozżarzoną igłę, co więcej na igle powinny powstać także drobne, ciągnące się bursztynowe niteczki. Jeszcze inną metoda jest zarysowanie powierzchni kamienia, oryginalny pozostawia drobne okruszki podczas gdy podróbki tworzą spiralne wiórki. Dwie ostatnie możliwe do zastosowania metody są mocno inwazyjne, mianowicie oryginalny bursztyn słabo reaguje z różnymi rozpuszczalnikami, podczas gdy podróbki szybko matowieją a ich powierzchnia robi się klejąca, bursztyn można także podpalić, ten prawdziwy pali się jasnym płomieniem i przy tym wydziela ten specyficzny zapach.

Profesjonalne metody potwierdzania autentyczności bursztynu

odczynniki chemiczneNiemniej powyższe metody raczej nie znajdą zastosowania w handlu, a  co za tym idzie w tym wypadku konieczne jest skorzystanie z profesjonalnych rozwiązań. Kamień można zanieść do oceny rzeczoznawcy, który potwierdzi jego autentyczność. Zwykle autentyczność stwierdza się obserwując kamień pod lupą lub mikroskopem, przy czym najdokładniejszym rozwiązaniem jest tu spektrometr podczerwieni. Takie badanie obecnie w Polsce wykonywane jest w muzeum bursztynu w Krakowie oraz na Politechnice Gdańskiej i Warszawskiej. Niemniej spektrometr przenośny jest narzędziem na tyle dostępnym na rynku, że na potrzeby handlu może on być zakupiony przez prywatną firmę. Innymi metodami umożliwiającymi potwierdzenie autentyczności bursztynu są odczynniki chemiczne, które na dzień dzisiejszy sprzedaje niemal prawie każda hurtownia chemiczna oraz metoda mapowania, która to dopiero zaczyna stawać się popularna. Należy jednak zaznaczyć, że odczynniki chemiczne to najbardziej inwazyjne rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę kupując bursztyn?

wyroby z bursztynuJak już wspomnieliśmy na wstępie bursztyn często jest podrabiany, a choć ilość metod na sprawdzenie jego autentyczności jest nie mała to zwykle nie mamy szansy skorzystać z nich przy samym zakupie. Na co zatem należy zwracać uwagę kupując wyroby z bursztynu? Przede wszystkim nie dajmy się nabrać na okazje. Za kilogram bursztynu średnio trzeba zapłacić około 7 tys. złotych, a  co za tym idzie jeśli cena jest zbyt niska to powinien być dla nas jasny sygnał, że z surowcem coś może być nie tak. Warto także zaznaczyć, że napis bursztyn prawdziwy nie oznacza bursztynu naturalnego tylko modyfikowany. Sprawdźmy także certyfikaty, warto zwracać tutaj uwagę przez kogo zostały one wystawione. Ważne tak naprawdę są tylko te, które są wystawione przez organizacje branżowe.

Na koniec kilka słów podsumowania

Metod na sprawdzenie autentyczności bursztynu jest obecnie całkiem dużo, zarówno jeśli chodzi o te profesjonalne jak i te domowe. Niemniej kupując bursztyn przede wszystkim należy się kierować rozsądkiem, ponieważ i tak nie zawsze na miejscu będziemy mogli potwierdzić jego prawdziwość. 

1 thought on “W jaki sposób sprawdzić oryginalność bursztyny?”

  • Witam, kiedyś byłam na wycieczce w Malborku i tam właśnie przewodniczka nam pokazywała jak sprawdzić, czy bursztyn to bursztyn. Najłatwiej poprzez podpalenie, ale także bursztyn nie tonie w wodzie z solą. Chyba takie sprawdzenie jest najłatwiejsze do określenia czy mamy do czynienia z kamieniem czy z prawdziwym bursztynem.

Dodaj komentarz