Typy motoreduktorów i zastosowane przekładnie

Motoreduktory zyskują coraz większą popularność w wielu branżach. Tak mały układ napędowy jest w stanie zastąpić ten tradycyjny, jednak zajmuje znacznie mniej miejsca. Jest to tylko jedna z zalet tak profesjonalnego sprzętu. Mechanizm nie należy do skomplikowanych, zależy to jednak od zastosowanej przekładni. To właśnie ona decyduje o rodzaju i zastosowaniu motoreduktora. Producenci oferują wiele możliwości modyfikacji, by jak najlepiej dopasować je do oczekiwań klienta.

Motoreduktory ślimakowe i ich zalety

najlepsze motoreduktory ślimakoweW zależności od przekładni motoreduktory dzieli się na: walcowe, płaskie, stożkowe, ślimakowe i planetarne. Każdy z nich działa zupełnie inaczej, dlatego podczas wybierania motoreduktora do swoje firmy należy bardzo uważać na typ mechanizmu. Nie każdy sprawdzi się świetnie w wielu sytuacjach. Wśród wielu profesjonalistów można spotkać się z opinią, że wśród tych popularnych są najlepsze motoreduktory ślimakowe. Jak sama nazwa mówi posiadają one przekładnię ślimakową składającą się ze ślimaka i ślimacznicy. Wzajemnie oddziałują na siebie i z wykorzystaniem tarcia tworzą energię potrzebną do rozruszania napędu. Często mówi się, że jest to mechanizm samohamowny, nie należy jednak kojarzyć tego z brakiem jakiegokolwiek hamulca. W układzie napędowym, który jest obciążony potrzebuje się znacznie większej siły, by doprowadzić do wstrzymania działań. Najczęściej motoreduktory ślimakowe są wykorzystywane w napędach spożywczych oraz transporterach taśmowych obciążonych delikatnymi ładunkami. Dużymi zaletami na pewno są: cicha praca, odporność na przeciążenia i wytrzymała obudowa, co bardzo ceni się w maszynach przemysłowych. Dlatego podczas wyboru maszyny do firmy produkcyjnej należy zwracać uwagę na każdy szczegół. Pomoc w postaci automatyzacji linii produkcyjnych jest dużym plusem w czasach, kiedy liczy się szybkość i precyzja działania.

Mimo dużej różnorodności wśród motoreduktorów, ciężko wybrać ten właściwy. Producenci posiadają szerokie oferty, dostosowane do klientów, jednak starają się także dokonywać konfiguracji jeśli jest to konieczne. Przy wyborze typu motoreduktora należy zwrócić uwagę na solidną budowę oraz moc napędu. Nie każdy poradzi sobie z napędzaniem bardzo obciążonych taśm, czy podnośników. Warto także przemyśleć możliwość złożenia indywidualnego zamówienia u producenta, zyskuje się wtedy pewność, że taki motoreduktor na pewno świetnie sprawdzi się podczas wykonywanych zadań.