Typy i rodzaje lawet

Laweta samochodowa to przydatny i funkcjonalny pojazd, który pozwoli na bezpieczny transport innych pojazdów. Jeśli z jakichś przyczyn zdecydowaliśmy się na zakup lawety samochodowej, to warto wcześniej zapoznać się z kilkoma teoretycznymi faktami. Istnieje bowiem wiele rodzajów lawet, które różnią się zastosowaniem i ceną, ale również warto sprawdzić przed zakupem sposób mocowania,  czy też regulacje prawne dotyczące użytkowania.

Rodzaje lawet do przewozu samochodów 

laweta do przewozu samochodówJeśli potrzebujemy możliwości przewozu pojedynczych pojazdów, to warto zdecydować się na platformę załadunkową lub pojedynczą. Jest to pierwszy typ lawety, który cechuje się prostotą budowy, są lekkie i dodatkowo z reguły posiadają specjalny żuraw do uniesienia pojazdu holowanego. Kolejny typ to platforma załadunkowa piętrowa – jak sama nazwa nas nakierowuje – dodatkowe poziom pozwoli na transport większej ilości pojazdów. Do tego typu lawety z pewnością będzie potrzebne prawo jazdy typu B+E, gdyż samo B pozwala na transport przy użyciu lawety, o ile jej waga wraz z załadunkiem nie przekracza 3,5 tony. W przypadku większej lawety, a tym bardziej większej ilości holowanych pojazdów, waga ta z pewnością zostanie przekroczona. Istnieje również laweta do przewozu samochodów hydrauliczna – zarówno pojedyncza, jak i piętrowa i jest ona wyposażona w wysięgnik i dźwig teleskopowy. Sposób mocowania lawety jest dość prosty, bowiem wykorzystuje się do tego hak holowniczy. Warto też pamiętać, że laweta w rozumieniu prawa tak samo jak wszystkie inne pojazdy musi zostać poddana rejestracji, a także musi mieć nadaną homologację. Zanim zdecydujemy się na jej zakup, warto sprawdzić dokładnie wszystkie regulacje związane z formalnościami rejestracyjnymi i prawidłowym użytkowaniem. 

Zdecydowanie się na zakup lawety to może być dla nas sposób na zabezpieczenie w przypadku awarii samochodów. Jest to rozwiązanie dobre dla firm, które posiadają wiele samochodów służbowych, a nie chcą korzystać z wynajmu lawet z firm zewnętrznych. Przewóz pojazdów na lawecie to również sposób na biznes – obecnie istnieje duża konkurencja w tej branży, ale warto spróbować i być może z czasem cieszyć się własną firmą i jej rozwojem. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wykorzystywać lawetę do użytku prywatnego. Warto jedynie wcześniej zdeklarować własne potrzeby i dostosować do nich odpowiednią lawetę.