Stosowanie wapna nawozowego w rolnictwie

Oprócz tradycyjnych nawozów organicznych istnieją również nawozy mineralne, które pomagają zmienić poziom zakwaszenia gleby, a w wielu przypadkach okazują się jeszcze skuteczniejsze. Porozmawiajmy o najbardziej znanych – o wapnie nawozowym węglanowym, które można stosować zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi składnikami – są dość ekonomiczne i nie wymagają dużych nakładów. W rezultacie można osiągnąć imponujący efekt.

Jak działa wapno nawozowe węglanowe?

wapno nawozowe węglanowe w atrakcyjnej cenieDo głównych zalet wapna nawozowego należy zaliczyć fakt, że zmniejsza kwasowość gleby i zmniejsza liczbę owadów, które mogą szkodzić roślinom. Rośliny lepiej wchłaniają składniki pokarmowe z gleby, przyspiesza się dzięki temu proces fotosyntezy i dojrzewania upraw.  Wapno nawozowe węglanowe w atrakcyjnej cenie wydłuża się trwałość owoców. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że zmienia kwasowość gleby. Wapno nie jest minerałem, który wiąże się z wydobyciem podczas przeróbki skał węglanowych. Może to być kreda, wapień, a nawet marmur, który jest skałą przeobrażoną z wapienia. Jako nawóz stosuje się wapno gaszone – do jego przygotowania proszek miesza się z wodą i pozostawia na chwilę. Wystarczy zastosować nawóz raz na pięć lat, a jesień będzie idealnym okresem, w razie potrzeby można częściowo powtórzyć procedurę wiosną. Warto stosować tę mieszankę, ponieważ wysoka zawartość wapnia zwiększa odporność roślin na choroby, a w glebie bakterie brodawkowe rozwijają się aktywniej, przekształcając azot z powietrza w formę dostępną dla innych organizmów. Proces fotosyntezy zostaje przyspieszony, a co za tym idzie mamy wzrost pędów. Zachowana zostaje neutralna równowaga kwasowa gleby, zmniejsza się jej toksyczność i zawartość szkodliwych substancji. Mamy więc szereg dowodów na to, że warto stosować omawiany produkt. Rolnicy na masową skalę go wykorzystują dawkując z odpowiednimi proporcjami.

Doświadczeni rolnicy i ogrodnicy wiedzą, że na wybór nawozu ma wpływ nie tylko rodzaj gleby, ale także uprawy, które zostaną zasiane na danym terenie. Wapno wpływa na glebę znacznie silniej i warto je zastosować, jeśli zauważymy aktywne rozprzestrzenianie się szkodników, a także pojawienie się na miejscu zielonego mchu, skrzypu lub piołunu. Wtedy najlepszym dodatkiem będzie wapno nawozowe.