Spraw sobie piwniczkę na wino

Wyobraź sobie – Toskania, upalne lato i wino. Brzmi jak idealne wakacje, prawda? O takim urlopie marzy chyba każdy z nas. Toskańskie wina są słynne na cały świat, to właśnie tam przyjeżdżają najwięksi miłośnicy tego trunku, aby go samemu spróbować i sprawdzić, czy rzeczywiście jest grzechu warte. Ten region Włoch posiada bardzo bogatą tradycję produkcji wina.

Jak urządzić własną piwniczkę na wina?

piwniczka na winoA teraz wyobraź sobie następującą sytuację – wracasz z tego bajkowego miejsca do swojego domu. Zakochałeś się po uszy w tym klimacie, ale przede wszystkim w winie. Na pocieszenie jednak powiem, że istnieje sposób na odtworzenie tego klimatu. Jak? Oczywiście poprzez urządzenie własnej, toskańskiej piwniczki, gdzie będziesz mógł przechowywać kolekcję wina. Takie pomieszczenie to coś oryginalnego i nieco ekstrawaganckiego, ale czego się nie robi z miłości? Piwniczka na wino to znakomity pomysł jeżeli jesteś prawdziwym miłośnikiem i znawcą tego wyrafinowanego napoju. W polskiej rzeczywistości specjalna piwniczka, służąca do przechowywania butelek win może wydawać się niepotrzebnym luksusem. Inaczej jest w krajach śródziemnomorskich, tam taki pomysł nikogo nie dziwi. Aby powstało znakomite wino, musi najpierw dojrzeć w butelkach lub w beczkach. Proces ten nie trwa szybko, potrzebne są odpowiednie warunki. Piwnica to gwarancja najlepszych warunków, ponieważ przez większość roku panuje tam podobny klimat. Mamy także gwarancję, że egzemplarze mogą tam przebywać nawet latami, nie psując smaku wina. Przed urządzaniem własnego magazynu na wino, zapoznaj się z podstawowymi zasadami, jak powinien być zaprojektowany. Pozwoli to zapobiec różnym komplikacjom w przyszłości. Musisz pamiętać o konieczności utrzymania stałej temperatury, ponieważ wahania mogą uruchomić niechciane procesy. W dalszej kolejności musisz wziąć pod uwagę wilgotność powietrza. Nie może być ona za suche, ani za wilgotne. Wina docenią także spokój, stąd też najlepiej gdyby w okolicy nie znajdowały się hałaśliwie miejsca oraz taki, które mogą wywołać wibracje.

Wymienione wyżej warunki potrzebne do urządzenia piwniczki na wino nie są jedyne. Wbrew pozorom to nie jest proste przedsięwzięcie. Wymaga odpowiedniej wiedzy oraz warunków. Jednak, gdy już zapoznasz się z zasadami, z pewnością staniesz się dumnym właścicielem własnej piwniczki z winem.