Specjaliści od leczenia uzależnień

Jest wiele chorób, które atakują niespodziewanie i całkowicie zmieniają nasze życie. Najczęściej w piekło. Jedną z nich jest oczywiście alkoholizm. Czyli jedna z najpopularniejszych jednostek chorobowych w skali świata. Alkohol co roku zbiera śmiertelne żniwo. Przyczynia się do udarów, wylewów i nowotworów. Dlatego jedynym ratunkiem dla alkoholika jest właściwie dobrana i profesjonalna terapia.

Jak leczyć uzależnienie od alkoholu?

leczenie uzależnień alkoholowychMetod leczenia alkoholizmu jest wiele. Jednymi z tych najbardziej znanych są mityngi antyalkoholowe oraz spotkania klubów AA, czyli Anonimowych Alkoholików. Jednak to z reguły grupy wsparcia, które owszem bardzo pomagają, lecz nie działają kompleksowo. Tak działa tylko terapia, która jest dopasowana ściśle pod pacjenta. Leczenie uzależnień alkoholowych oferuje wiele ośrodków na terenie całego kraju. Mamy do wyboru zarówno prywatne placówki, jak i te w ramach systemu nieodpłatnych świadczeń zdrowotnych. Oczywiście pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień będzie kosztował – w przeciwieństwie do placówki w ramach NFZ. Standard w prywatnych ośrodkach jest nieco wyższy od placówek państwowych, jednak obie wykazują podobny odsetek wyleczonych pacjentów. Jeżeli osoba uzależniona decyduje się podjąć leczenie, możemy uznać, ze najważniejszy krok został zrobiony. Że alkoholik podjął walkę o siebie i swoją przyszłość. Dobra terapia oraz odpowiednie warsztaty psychoterapeutyczne, będą miały za zadanie utwierdzić go w postanowieniu. Trzeźwość to stan, który osoba uzależniona pojmuje niejako jako abstrakcyjny. Dlatego nauczenie się życia bez alkoholu jest tak trudne. Jednak doświadczenie pokazuje, że z choroby alkoholowej wychodzi bardzo dużo osób uzależnionych. Czasem potrzebny jest więcej niż jeden pobyt w ośrodku, a czasem jeden w zupełności wystarczy. Wszystko jest tu zależne od nastawienia pacjenta i skuteczności prowadzonej terapii.

Osoba uzależniona od alkoholu powinna się leczyć. Alkoholizm, jeśli jest nieleczony, prowadzi nie tylko do śmiertelnych chorób, ale także do depresji, a ta z kolei do rezygnacji, odrętwienia, a nawet samobójczych myśli i prób. Zatem stanowi bezpośrednie zagrożenie dla samego alkoholika, który w przypływie złych, natrętnych myśli, może targnąć się na swoje życie.