Sens badania gruntów na działkach

Przed rozpoczęciem budowy domu trzeba wykonać obowiązkowo kilka badań. Jednym z przedmiotów, które zostaną poddane badaniu powinien być grunt. Dzięki temu dowiemy się wielu rzeczy na temat danej działki. Najważniejsze jest to, czy poziom wód gruntowych nie jest zbyt wysoki. Ma to duże znaczenie podczas hydroizolacji fundamentów budynku. Dodatkowo wyznacza to trwałość fundamentów.

Po co badać grunty na działkach budowlanych?

badanie gruntuSens takich badań jest bardzo oczywisty. Badanie gruntu wykonuje się po to, by stwierdzić, czy na danej działce możliwe jest zbudowanie domu. Podczas takiego badania sprawdza się jakość gleby. Jeśli będzie ona zbyt zakwaszona, może to być niebezpieczne dla fundamentów. Dodatkowo stwierdza się wspomniany powyżej poziom wód. Jeśli jest on zbyt wysoki, na działce trzeba wykonać kilka zabiegów, aby uchronić fundamenty przed zalaniem. Ważne jest to, czy działka jest prawidłowo odrolniona. Takie badania wykonują geolodzy na zlecenie osoby, która chce zbudować dom. Czasami nie jest ono wymagane urzędowo, aby uzyskać pozwolenie. Jednak dla własnej wiedzy warto jest się na to zdecydować. Poza tym unikniemy kilku ważnych problemów, takich jak osiadanie budynku oraz pękanie i rozmywanie fundamentów. Jeśli gleba okaże się dobra, możemy pomyśleć nawet o własnym ogródku warzywnym, a to jest kolejnym, bardzo dużym plusem. Zdecydowanie się to opłaca.

Badanie tego typu powinno się wykonywać zawsze przed rozpoczęciem budowy. Być może okaże się ono dla nas jednym z ważniejszych. Warto jest to szczególnie wziąć pod uwagę wtedy, kiedy w pobliżu jest duży zbiornik wodny lub rzeka. Trzeba wiedzieć w jaki sposób podjąć się izolacji fundamentów. Na fundamentach opiera się cały dom, dlatego sens takich działań jest zupełnie oczywisty.