Rodzaje zabezpieczeń wykopów

 

Każdą budowę rozpoczyna się od wykopania fundamentów. Kolejnymi etapami są wylewki betonowych elementów budynku. W ich skład wchodzą ławy fundamentowe, schody, stropy. Odpowiednie zabezpieczenia do każdego z tych etapów można wypożyczyć, lub wykonać samodzielnie, siłą własnych rąk. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej standardowym rozwiązaniem przy zabezpieczaniu placu budowy jest deskowanie. Dzięki niemu możliwe jest nadanie właściwego kształtu mieszance betonowej.

Dlaczego warto zdecydować się na wynajmowanie szalunków?

szalunki wynajemKonstrukcje zabezpieczające budowę mogą być wykonane z drewna, odpornych na wodę płyt, sklejek lub metalów. W gotowych produktach beton jest bezpośrednio wylewany na fundamenty, schody oraz stropy. Szalunki wynajem to najbardziej opłacalna i korzystna forma. Zamontowane deski rozmontowuje się dopiero wówczas, gdy wylany beton ulegnie związaniu. Taki proces trwa mniej więcej cztery tygodnie. Poza fundamentami, szalunki wykorzystuje się również do żelbetowych stropów, cokołów ogrodzeniowych, schodów i nadproży. Najbardziej korzystnymi z ekonomicznego punktu widzenia są szalunki z drewna. To najtańszy i względnie wytrzymały materiał budowlany. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się deski sosnowe o grubości maksymalnej 3,2 cm. Samodzielne wykonanie takich szalunków jest jednak zbyt pracochłonne, dodatkowo potrzebnych jest wiele desek. Na szczęście istnieje możliwość wynajęcia takiego szalunku. Po rozmontowaniu mogą być wykorzystane do usztywnienia poszycia dachowego. W firmach wynajmujących szalunki, występują również takie wykonane ze specjalnie do tego przeznaczonych płyt. Są one wykonane z płyt zwykłych lub szalunkowych. Dużą zaletą takich szalunków jest to, że montuje się je znacznie szybciej niż odpowiedniki z desek sosnowych. Wykorzystuje się je najczęściej do podtrzymywania betonowych stropów.

Innymi rodzajem szalunków są systemowe. Występują dwa modele: ścienne i stropowe. Pierwsze powstają z metalowych lub aluminiowych ram. Z jednej strony są dodatkowo obłożone sklejką. W narożnikach zamontowane są natomiast profile metalowe. Szalunki stropowe natomiast wykonane są ze sklejki, którą podpiera drewniany dźwigar i stemple drewniane. To jeden z najlepszych rodzajów szalunków. Dzięki niemu powierzchnia betonu jest znacznie bardziej estetyczna.