Rodzaje odbojnic przemysłowych

Po halach produkcyjnych oraz magazynach poruszają się różnego rodzaju pojazdy. Oprócz aut dostawczych (które mogą wjeżdżać do niektórych hal) standardem są paleciaki oraz inne wózki służące do przewozu towarów. W związku z tym, maszyny oraz elementy konstrukcji są narażona na różnego rodzaju uszkodzenia, spowodowane nieuwagą operatora danego sprzętu. Aby temu zapobiec można zastosować elementy wyposażenia, które będą chroniły dane elementy konstrukcji.

Odbojnice ze stali i tworzyw sztucznych

odbojnice przemysłoweJeżeli chcemy wykonać zabezpieczenie maszyn lub innych elementów, powinniśmy to odpowiednio przemyśleć. Wszelkiego rodzaju odbojnice muszą być zamontowane w taki sposób, aby nie utrudniały operatorom wykonywania ich pracy. W związku z tym warto skonsultować swój wybór z kilkoma osobami, ponieważ dzięki temu odboje będą w pełni spełniać swoje zadanie. Producenci oferują bardzo wiele rodzajów zabezpieczeń: liniowe, powierzchniowe, słupkowe lub wiszące. Mogą one być wykonane ze stali, gumy lub tworzyw sztucznych. W zależności od tego jakie obiekty dokładnie chcemy chronić powinniśmy wybrać odpowiedni rodzaj zabezpieczenia. Bardzo dużą popularnością cieszą się odbojnice przemysłowe wykonane ze stali. Mogą one być przykręcane do posadzki lub ściany, lub wbetonowane w podłogę. Wszelkie systemy ich montażu są bardzo trwałe i jeżeli tylko zostaną wykonane zgodnie z zaleceniami producenta, to uzyskamy odpowiednie jakościowo, stabilne bariery. Metalowe barierki lub słupki są wykonane z profili okrągłych walcowanych i giętych na gorąco. Posiadają więc wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Przenoszą drgania na podłoże w sposób trwały i bezpieczny. Jeżeli zostaną obciążone dużą siłą dynamiczną (np. uderzenie rozpędzonego pojazdu) mogą one ulec odkształceniu, którego nie będziemy mogli w żaden sposób naprawić. Jednak są to sytuacje występujące niezwykle rzadko, ponieważ do niewielu obiektów mają wstęp rozpędzone pojazdy, a wózki widłowe muszą poruszać się z ograniczoną prędkością.

Producenci oferują również odbojnice elastyczne wykonane na przykład z tworzyw sztucznych. Ich działanie jest bardzo praktyczne, ponieważ podczas zderzenia nie zostaje uszkodzony dany pojazd czy urządzenie. Po zabraniu siły taki odbój wraca do swojej pierwotnej pozycji i dalej może nam czynnie służyć. Przed wyborem odpowiedniego rozwiązania powinniśmy jednak porządnie zastanowić się nad tym, co lepiej sprawdzi się na terenie naszego zakładu przemysłowego.