Rękawice – popularny element galanterii

 

Zaliczane do galanterii, rękawice chronią dłonie przed zimnem lub gorącem, uszkodzeniami spowodowanymi tarciem, otarciami lub chemikaliami i chorobami, lub stanowią ochronę przed tym, czego nie powinna dotykać goła dłoń. Lateksowe, nitrylowe lub winylowe rękawiczki jednorazowe są często noszone przez pracowników służby zdrowia jako środki higieny i ochrony przed zanieczyszczeniami. Policjanci często zakładają rękawiczki, aby zapobiec zniszczeniu dowodów na miejscu zdarzenia.

Rodzaje i zastosowanie rękawic

rękawice gloperW sytuacjach wymagających zręczności, którą ograniczałoby użycie zwykłych rękawic, przydatne są rękawiczki bez palców. Rękawiczki rowerowe do wyścigów szosowych lub wycieczek są zazwyczaj bez palców. Gitarzyści często używają bezpalcowych rękawic w okolicznościach, w których jest zbyt zimno, aby grać z odkrytą dłonią. Rękawice (różnego rodzaju) mogą być wykonane z materiałów obejmujących tkaninę, dzianinę lub filcowaną wełnę, skórę, gumę, lateks, neopren i jedwab. Rękawice są integralną częścią kombinezonów ciśnieniowych i kombinezonów kosmicznych, takich jak Apollo/Skylab A7L, który wyruszył na księżyc. Rękawiczki skórzane noszone są przez ludzi od tysięcy lat. Unikalne właściwości skóry pozwalają zarówno na wygodne dopasowanie, jak i użyteczną chwytność dla użytkownika. Powszechnym zastosowaniem rękawic skórzanych są imprezy sportowe. W baseballu, rękawica baseballowa to skórzana rękawica ponadwymiarowa. Rękawice skórzane są również używane w piłce ręcznej, kolarstwie i futbolu amerykańskim. Pierwsi kierowcy wyścigowi Formuły 1 używali kierownic zwykle wykonanych z drewna, co wymagało użycia rękawic ochronnych. Rękawice skórzane, np. rękawice gloper, zapewniają ochronę przed zagrożeniami zawodowymi. Na przykład, pszczelarze używają tego typu rękawic, aby uniknąć użądlenia przez pszczoły.

Pracownicy budowlani mogą używać rękawic skórzanych w celu zwiększenia chwytności i ochrony rąk. Również spawacze używają rękawic do ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym, ekstremalnym ciepłem, promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym. Rękawiczki skórzane są w powszechnym użyciu ze względu na właściwości dotykowe skóry pozwalające na dobrą chwytność i zręczność manualną. Właściwości te wynikają z włókien obecnych na powierzchni skóry.