Proces naprawy siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne to nic innego jak silniki, które zamieniają energię potencjalną cieczy na energię mechaniczną w ruchu posuwistym. Są stosowane na bardzo szeroką skalę w technice i najlepiej sprawdzają się w różnego rodzaju maszynach przemysłowych lub budowlanych takich jak na przykład koparki. Siłowniki hydrauliczne pozwalają na uzyskanie bardzo dużych sił i właśnie dlatego są obecne w konstrukcji tego typu maszyn.

Budowa siłownika hydraulicznego i jego naprawa

naprawa siłowników hydraulicznychSiłowniki hydrauliczne mają bardzo podobną budowę do siłowników pneumatycznych. W zasadzie konstrukcja jest niema identyczna, a jedyną różnicą jest to, że pierwsze ze wspomnianych siłowników korzystają z cieczy, a te drugie z powietrza. Klasyczny siłownik jest złożony z kilku elementów, a mianowicie z korpusu cylindrycznego, tłoka oraz tłoczyska. Pierwszy element to nic innego jak cylinder, do którego wpływa ciecz. W nim znajduje się także wspomniany już tłok, który jest popychany przez ciecz i w ten sposób przymocowane do niego tłoczysko przesuwa się poza obszar cylindra i może na przykład coś przemieścić. Wyróżniamy różne rodzaje siłowników hydraulicznych, ale najważniejszym podziałem jest ten na siłowniki jednostronnego działania i dwustronnego działania. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, mogą przemieszcza tłoczysko tylko w jedną stronę, a ewentualny powrót tłoczyska jest realizowany przez sprężynę przy braku nacisku cieczy. Natomiast te drugie mogą działać w obie strony, czyli tłoczyska może się poruszać zarówno do przodu, jak i do tyłu. Oba rodzaje znajdują swoje zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle. Pomimo tego, że budowa tego typu urządzeń jest w zasadzie bardzo prosta, to ich naprawa już taka nie jest. Naprawa siłowników hydraulicznych wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi i przede wszystkim posiadania niezbędnej wiedzy na temat działania. Taką posiadają tylko prawdziwi fachowcy z branży i to im trzeba powierzać naprawę.

Siłowniki hydrauliczne to proste urządzenia, które są obecne w przemyśle na bardzo szeroką skalę. Dzięki nim możliwe jest sprawne i skuteczne działanie bardzo skomplikowanych maszyn, które ułatwiają nam życie. Warto dbać o ich konserwację, a w przypadku usterki o prawidłową naprawę. Taką mogą zapewnić tylko specjaliści.