Prawidłowa dieta refluksowa

Masz zgagę, mocno piecze w przełyku, a może masz uczucie goryczy i niesmaku w ustach? To mogą być objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Refluks żołądkowo-przełykowy leczy się farmakologicznie i chirurgicznie, jednak ogromne znaczenie w przypadku tej choroby ma styl życia oraz dieta. Dlatego wielu lekarzy zaleca zapoznanie się z listą rzeczy, które możemy spożywać, a których należy zdecydowanie unikać. Jakie są to produkty?

Zdrowa dieta przy refluksie

skuteczna dieta przy refluksieNiektóre choroby mogą być bardzo uciążliwe. Jedną z nich na pewno będzie refluks, którego objawy takie jak zgaga albo okropny niesmak w ustach mogą uprzykrzać nam życie. Objawy te są wynikiem cofania się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Dzieje się tak z powodu zaburzenia funkcji dolnego zwieracza przełyku. Regularna i skuteczna dieta przy refluksie na pewno pomoże nam, abyśmy czuli się o wiele lepiej i lżej, a objawy refluksu nie psuły każdego dnia. Co należy jeść, a czego unikać, aby poczuć się lepiej? Przede wszystkim zacznijmy minimalizować spożywanie nabiału, jednak nie rezygnujmy z niego do końca, ponieważ w nim jest wapno. W przypadku mocno doprawionych potraw niestety nie będzie już tak prosto. Musimy zlikwidować je z naszego jadłospisu. W przypadku płynów alkohol oraz kawa są najgorszym co możemy spożywać. To samo dotyczy napojów gazowanych. Dlatego zdecydujmy się na wodę i delikatne herbaty ziołowe, dzięki którym nie podrażnimy żołądka i błon śluzowych. W trakcie posiłków unikajmy również popijania ich dużą ilością płynów. Zapełni to żołądek, a to może spowodować wywołanie klasycznych objawów refluksu. Dodatkowo przy refluksie nie tylko jest ważne co jemy, ale w jaki sposób. Jedzmy powoli, bez stresu i zbędnego pośpiechu. Unikajmy też dużych porcji. Lepiej jest jeść mniej, a częściej. Następnie jedzmy chude mięso, warzywa, ale też kasze i biały ryż. Dobrą opcją będzie korzystanie ze świeżych ziół. 

Przy problemach związanych z układem pokarmowym należy dbać o odpowiednią dietę. Szczególnie, gdy problem ten dotyczy refluksu, który może bardzo uprzykrzyć nam życie. Zadbajmy więc o odpowiednie i zbilansowane posiłki. Unikajmy też produktów mocno doprawionych, gazowanych i zrezygnujmy z nałogów. W ten sposób możemy pomagać sobie przy leczeniu farmakologicznym.