Polisolokata jako jeden z instrumentów finansowych

Praktycznie każdy z nas korzystał kiedyś z jakiegoś produktu finansowego. Ich rodzajów jest bowiem wiele. Najpopularniejszym jest prawdopodobnie konto bankowe, z dołączoną do niego zazwyczaj kartą debetową, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie pewnie życia. Wielu z nas brało też zapewne w banku choć raz jakąś pożyczkę lub kredyt. 

Czym jest polisolokata?

polisolokatyIch rodzajów jest przynajmniej kilka. Możemy zaliczyć do nich kredyt gotówkowy, hipoteczny, ratalny czy studencki. Dużo jest również instrumentów finansowych, które mają zapewnić nam wzrost kapitału. Najpopularniejszą chyba formą jest lokata bankowa. Polega ona na wpłacie określonej kwoty pieniężnej na dany okres. Nasz wkład jest oczywiście odpowiednio oprocentowany. W przypadku wypłaty środków z lokaty przed jej zakończeniem tracimy nasz oprocentowany zysk. Jest to więc bezpieczna, choć mało dochodowa forma pomnażania naszych środków. Szczególną formą lokaty jest tzw. polisolokata. Ma ona zazwyczaj różny charakter. Zdarzają się polisolokaty przypominające bardzo tradycyjne lokaty. Część z nich przewiduje jednak możliwość inwestowania naszych środków chociażby w giełdowe akcje. Jest to wówczas opcja ryzykowna. Możemy dużo zyskać, ale też wiele stracić. Polisolokaty mają również często dodatkowe opłaty związane z zarządzaniem tym specyficznym instrumentem finansowym.

Decydując się na wybór polisolokaty, warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi jej warunkami. Należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość opłat dodatkowych i przeznaczenie naszych środków. Powinniśmy mieć świadomość tego, czy nasze pieniądze będą obracane na giełdzie i jakie konsekwencje może to przynieść. Dobra polisolokata powinna mieć również możliwość wypłaty zgromadzonych środków bez dodatkowych opłat.