Podstawowe typy zaworów kulowych

Żadna instalacja wodna czy gazowa nie mogłaby być wykonana bez zamontowania odpowiedniego typu zaworów. Dzięki wysokiej jakości produktom możliwe jest zmontowanie instalacji, która będzie odporna na wysokie ciśnienie wody, czy zużywanie się elementów. Istnieje duża ilość typów zaworów, które są montowane w wielu instalacjach. Za jakimi modelami zaworów spotkamy się najczęściej?

Różnorodna oferta specjalistycznych zaworów kulowych

zawory kuloweDzięki zaworom tego typu możemy stworzyć instalację, która będzie spełniała wszelkie wymogi i była odpowiednio dopasowana do potrzeb jej właścicieli. Zawory kulowe występują w pod wieloma postaciami, a najważniejsza z nich to mosiężny lub nierdzewny zawór, które jest sterowany ręcznie za pomocą dźwigni stalowej lub motylka. Kolejnym rodzajem zaworów typu kulowego są wersje przemysłowe, które mogą być budowane z wielu materiałów. Często są to na przykład stal węglowa, nierdzewna, a sam zawór jest wykonany w specjalnej zabudowie. Bardziej zaawansowaną wersją zaworów są modele, które są sterowane za pomocą pneumatyki. Są one bardzo odporne na agresywne media i stosowane wszędzie tam, gdzie warunki pracy nie pozwalają na zastosowanie tradycyjnego typu zaworu. Podobnym typem zaworu są wersje elektryczne, które również są często wykorzystywane w wymagających sytuacjach. Podtypami wersji elektrycznych są np. wersje kołnierzowe, gwintowane czy klapowe.

Zawory typu kulowego, mimo że są najczęściej wykorzystywane w instalacjach wodnych, znajdują swoje zastosowanie także podczas budowy gazociągów i przyłączy gazowych. Zawory gazowe są oferowane najczęściej w kolorze żółtym, który jest przypisany do instalacji gazowych, a typowy zawór gazowy jest wykonany podobnie do wersji, przystosowanej do pracy w instalacjach wodnych.