Piękno polskich strojów regionalnych

 

Polska to kraj słynący z pięknej historii każdego regionu. A dotyczy to nawet strojów, które po dziś dzień są wykorzystywane. Niestety, obecnie ubiera się je głównie w regionalnych szkołach tańca bądź na większe uroczystości kościelne lub państwowe. Mimo to warto zapoznać się z różnymi strojami, które w naszym ojczystym kraju sprawiają, że jesteśmy bardzo oryginalnym państwem, a stroje te są nieziemskie bez względu czy to strój damski, czy męski. 

Intrygujące stroje ludowe w Polsce

stroje regionalneW naszym państwie mamy wiele ciekawych rzeczy nie tylko historycznych, a nawet do dziś bardzo istotnych i ważnych dla naszej kultury. Jednym z nich są stroje regionalne, które w odrębnych miejscach wyglądają całkiem inaczej. Jedyne i najważniejsze co je łączy to to, że są piękne i rzucają się w oczy dbałością o szczegóły, dlatego warto co nieco się o nich dowiedzieć. Jednym z ciekawszych strojów w Polsce jest strój żywiecki. To wszystko poprzez jego strojność i duże wykorzystanie ilości koloru różowego. Kobiety noszą bardzo strojne suknie, dzięki czemu wyglądają niczym szlachcianki. Dobiera się do tego kwietny wianek oraz welon. Z kolei mężczyzna ma bardziej stonowany ubiór, aby nie przytłumić piękna swojej partnerki. Jedynie w rogatywkę ma wpięty pasujący kwiat. Innym ciekawy strojem jest ten pochodzący z Kaszub, w którym bardzo dużo znaczenia przykłada się do barw haftów i ich ogólnego znaczenia. Panie noszą spódnice do kolan, na które zarzuca się szertuch. Z kolei na głowie mają piękny złotnik wyszywany kwiatami. Pan ubiera taką samą kolorystykę jak pani, a na głowie nosi kapelusz z kwiatami. Oczywiście, istnieje wiele innych regionów, które powinny nas zainteresować tak jak najpopularniejszy region krakowski, kujawski czy łowicki. Mimo to istnieją też stroje z regionu szamnotulskiego albo bytomskiego.

Warto na każdym kroku poszerzać swoją wiedzę o narodowych strojach z różnych regionów Polski. To wiedza intrygująca, mimo iż w niewielu momentach życia może się nam przydać. Jednak rozwój jest bardzo istotną cechą człowieka, dlatego chcemy poznawać nowe rzeczy. W związku z tym na początek wiedza o strojach wykorzystywanych niegdyś o wiele częściej niż obecnie będzie bardzo przyjemnym do poznania materiałem i wartym zapamiętana na dłużej.