Pessar położniczy w walce z poronieniem

Podczas ciąży w kobiecych narządach zachodzą znaczące zmiany. W tym czasie lekarze ściśle monitorują stan przyszłej matki. Badanie ginekologiczne wykonuje się dwa lub trzy razy w czasie ciąży, pod warunkiem, że nie ma patologii. Jeśli jednak są pewne odchylenia, lekarz może zalecić założenie pessara położniczego. Czym jest ten przedmiot wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Warto więc opowiedzieć o tym kilka słów.

Jak działa pessar położniczy?

bezpieczne pessary położniczePołożniczy pessar przypomina miękki gumowy pierścień wykonany z silikonu chirurgicznego lub plastiku. Jego celem jest przemieszczenie macicy, która znajduje się pod dużym naciskiem. Lekarz wprowadza go do pochwy i umieszcza w miękkiej szyjce macicy. W życiu codziennym to dostosowanie w żaden sposób nie przeszkadza kobiecie i nie jest odczuwalny wewnętrznie. Stosuje się go głównie u kobiet w ciąży trwających dłużej niż 18-20 tygodni, czyli od połowy drugiego trymestru. To urządzenie, które ma prosty wygląd, odgrywa bardzo ważną rolę. Złagodzi to obciążenie szyjki macicy, które tworzą dziecko i płyn owodniowy. Specjalny kształt pierścienia dopochwowego kieruje to obciążenie na przednią ścianę macicy. Można również użyć pessara, aby utrzymać szyję zamkniętą, co zapobiega wydostawaniu się czopa śluzu i przedostawaniu się zakaźnych patogenów od pochwy do jamy macicy. Bezpieczne pessary położnicze są nieodczuwalne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Nie mają kontaktu z płodem i płynem owodniowym. Pierścień usuwa się w 37-38 tygodniu lub wcześniej, jeśli rozpoczął się poród. Uważa się, że długotrwałe używanie pessara powoduje powolne otwieranie szyjki macicy podczas porodu. Nie ma takiej zależności. A poród po usunięciu pierścienia może rozpocząć się zarówno następnego dnia, jak i po 2-3 tygodniach. Wszystko zależy od fizjologii ciała kobiety.

Dziś wiele kobiet boryka się z problemem niepowodzenia ciąży. Jednym z największych poronień jest niewydolność szyjki macicy. Wiele kobiet z przerażeniem rozumie słowa lekarza o potrzebie założenia pessara położniczego. Oczywiście nie jest to zbyt przyjemne. Jednak urządzenie to ma więcej zalet niż wad. W końcu to dostosowanie ginekologiczne pozwala kobiecie bezpiecznie nosić dziecko i rodzić na czas. Wyrób medyczny został wprowadzony stosunkowo niedawno, aby zapobiec poronieniu lub przedwczesnemu porodowi.