Obrona i dyplom ukończenia studiów w Polsce

 

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda zakończenie studiów. Zazwyczaj widzimy w telewizji, jak wygląda wręczanie dyplomów w amerykańskich szkołach i dopiero gdy sami pójdziemy na uniwersytet, przekonamy się, jak wygląda obrona pracy dyplomowej i odbieranie dyplomów. Warto również wiedzieć, że na końcu studiów nie odbiera się świadectwa, lecz pięknie oprawiony w twardej okładce dyplom.

Co składa się na dyplom ukończenia studiów?

twarde okładki na dyplomGdy na ostatnim roku pisze się pracę, mało kto myśli o tym, co trzeba będzie robić w czerwcu lub wrześniu. Zazwyczaj w tych miesiącach przystępuje się do obrony, lecz to nie zasada. Niektórzy bronią się w czasie wakacji lub w okresie zimowym. Gdy praca na zadany temat jest skończona, promotor przesyła ją do systemu antyplagiatowego i wtedy okazuje się, czy jest to nieskopiowana znikąd praca. W dniu obrony należy opowiedzieć o tym, o czym się pisało i zaprezentować prezentację na ten temat, po czym student zostaje zasypywany serią pytań, dotyczących także zagadnień z przedmiotów, które były obowiązkowe na studiach. Dopiero po usłyszeniu oceny za całokształt studiów można cieszyć się ukończonymi studiami. Następnie należy poczekać około miesiąca na informację, że dyplom jest już gotowy. Zazwyczaj odbiera wraz z suplementem. Każdy z dokumentów ma kilka kopii, a twarde okładki na dyplom, w których chowa się dokumenty studentów, są najczęściej czarne. Odbierając z rąk pracownika dziekanatu dyplom, można zauważyć, że z zewnątrz okładka ma wytłoczone litery i logo odpowiadające barwom i nazwie uczelni. Całość jest miękka w dotyku, bo do tak ważnych i szanowanych zaświadczeń używa się okleiny skóropodobnej. Ma to za zadanie dodać splendoru oraz pomóc w bezpiecznym przechowywaniu dokumentów w jednym miejscu. W zwykłej, tekturowej teczce dokumenty mogłyby zamoknąć lub zbytnio się pognieść albo nawet wypaść. W trosce o to, by dyplom był nienaruszony przez wiele lat, stosuje się okładkę najwyższej jakość i o najlepszym wyglądzie. Bardzo dobrym zabezpieczeniem przed wypadnięciem zawartości jest gumka, umieszczana w prawym dolnym rogu. Ma ona za zadanie utrzymania w stabilnej pozycji wszystkich papierów wewnątrz.

Twarde okładki są nie tylko ładne, ale również pomagają w zachowaniu dyplomu w niezniszczonym stanie. Gdy ktoś kończy studia chce chwalić się tym, że udało mu się przejść przez wszystkie etapy nauki i nic w tym dziwnego. Dlatego tak ważne jest docenienie starań studenta odpowiednią nagrodą w postaci pięknie wykonanego dyplomu ze zdjęciem w estetycznej okładce.