Obrabianie blachy metodą maszynową

Właściciele domów, którzy zdecydowali się na zmianę poszycia dachowego często decydują się na zrobienie dodatków, które wymagają obróbek blacharskich. Są to na przykład tak zwane gołębniki. Ktoś, kto pracuje przy remontach takich dachów wie, jak czasami trudno jest dopasować arkusz blachy bez jego wcześniejszej obróbki. Dlatego firma powinna mieć maszyny do obróbki, aby ułatwić pracę i jednocześnie polepszyć efekt. Są to na przykład giętarki.

Czym obrobić blachę?

maszyny do obróbki blachyZacznijmy od czegoś pozornie łatwego, czyli wygięcia arkuszu blachy. Czy potrzebne są tutaj maszyny do obróbki blachy? Oczywiście, że tak, ponieważ linia zgięcia musi być prosta. Firma budowlana może więc wybrać dwie opcje. Pierwszą z nich jest giętarka ręczna. Pracownicy ustawiają w niej blachę, a następnie za pomocą dźwigni zginają ją w odpowiednim miejscu. Drugim wybór jest podobny. Chodzi o prasę elektryczną. Wsuwa się do niej arkusz, jednak nie trzeba używać siły fizycznej do jego zgięcia. Przydatne podczas robienia obróbek dachowych. Tak samo jest z cięciem blachy. Można to zrobić szlifierką, ale nie każdemu wyjdzie równo. Blacha dachowa jest dość droga więc nie można pozwolić sobie na duży odpad. Na rynku możemy kupić piły, które dokładnie przetną arkusz. Linia cięcia będzie równa, a fragment blachy dopasowany. Zakłady, które produkują blachę podchodzą do cięcia jeszcze inaczej. Stosują bardzo nowoczesną metodę, czyli cięcie wiązką laserową. Taka maszyna działa najefektywniej. Do obróbki blachy są jeszcze maszyny, które wykorzystuje się tylko na etapie jej produkcji. Niektórzy producenci zajmują się nie tylko produkcją, ale także montażem blachy dachowej, dlatego można je wliczyć. Między innymi są to prasy hydrauliczne, dzięki którym blacha zyskuje swoją gładkość, a także milimetrową grubość. Taka prasa składa się z jednego docisku oraz dwóch walców.

Oczywiście można próbować obrabiać blachę bez użycia maszyn, ale trzeba mieć bardzo duże doświadczenie. Mało budowlańców decyduje się na taką metodę, ponieważ najważniejsze, aby ograniczyć odpad. Blacha zamawiana jest na konkretny wymiar i nikt nie chce, aby w trakcie budowy jej zabrakło. Firmy budowlane mogą brać takie maszyny w leasing, co jest bardzo dla nich korzystne, ponieważ za niewielkie pieniądze mają sprawne narzędzia.