Obowiązek certyfikacji betonu

Certyfikacja betonu została wprowadzona 17 listopada 2016 roku. Produkt ten uzyskał status wyrobu budowlanego. W związku z tym rozporządzeniem producent ma obowiązek dokonać certyfikacji betonu. Nie jest to jednak dla nas nowość, ponieważ już od 2003 roku roku przeprowadzana była swego rodzaju kontrola, mająca na celu sprawdzenie jakości produktu.

Jak wygląda proces certyfikowania betonu?

certyfikacja betonuKażdy z producentów betonu powinien przyjrzeć się temu zagadnieniu, gdyż zależy od tego, czy produkt zostanie wprowadzony do sprzedaży. Wykazaniem jakości produktu zajmują się różne firmy w Polsce i możemy w nich przebierać. Mają one za zadanie nie tylko zatwierdzić beton, ale także wprowadzić poprawki, jeśli zajdzie taka potrzeba. W tym celu firma potrzebować będzie dokumentów dotyczących produkcji danego wyrobu. Przyjrzy się ona, także pracy personelu. Po przeanalizowaniu pracy od strony technicznej i personelu będą mogli stworzyć system zgodny z normami. Zostanie również sporządzona nowa dokumentacja opisująca proces produkcji od otrzymania składników, aż do samego wytworzenia produktu. Kiedy wszystkie warunki zostaną spełnione, zakład otrzyma dokument świadczący o tym, iż certyfikacja betonu została przeprowadzona. Choć proces może wydawać się skomplikowany, poszerza on firmie horyzonty. Certyfikacja produktu sprawia, że klienci chętniej sięgają po nasz produkt, co pozwala nam później na udział w przetargach na dostawę betonu.

Bez wątpienia każdy z nas wie, że certyfikacja betonu w tych czasach jest niezbędna. Nie traktujmy tego, jednak jako jedynie „niechcianego obowiązku”, a raczej jako możliwości na wypromowanie firmy i stworzenie lepszych warunków pracy dla naszych pracowników i nas samych. Jest to świetna perspektywa dla nowych firm, które nie wyrobiły jeszcze sobie zdania konsumentów.