Nowoczesny sprzęt w robotach zbrojeniowych

 

Zbrojarz, to zawód związany z przygotowaniem zbrojenia pod konstrukcje żelbetowe. Do zadań zbrojarza należy przygotowanie prętów zbrojeniowych o różnej średnicy i wzajemne ich łączenie w konstrukcje przestrzenne, które będą następnie zalane betonem. Pręty wzajemnie łączy się najczęściej przy pomocy drutu wiązałkowego.

Makita wyprodukowała wiązarkę do drutu

wiązarka do drutu makitaAby połączyć ze sobą dwa pręty należy owinąć je w odpowiedni sposób drutem. Sprawne ręce zbrojarzy znają już na pamięć odpowiednie wiązanie i oplot drutu wokół prętów. Z czasem okazuje się jednak, że ręczne wiązanie dużej ilości konstrukcji przestrzennych, jest dość czasochłonne, a do tego bardzo monotoniczne. Taka praca okazuje się przy tym dość męcząca. Rozwiązaniem tego problemu okazuje się wiązarka do drutu Makita, którą ta firma wymyśliła właśnie po to aby ułatwiać pracę zbrojarzy. Maszyna Makity jest ręczną zawijarką zasilaną prądem z akumulatora lub bezpośrednio sieci. Nie muszę udawać, że najlepszym rozwiązaniem dla zbrojarza jest akumulator, który pozwala mu sprawnie przemieszczać się w obrębie obszaru, na którym wykonuje się zbrojenie. Samo urządzenie jest bardzo szybkie, wystarczy je tylko przyłożyć do miejsca, gdzie łączą się pręty i wcisnąć guzik, aby specjalny mechanizm w ułamku sekundy wykonał w tym miejscu wiązanie. Taka oszczędność czasu pozwala na wykonanie w ciągu godziny setek wiązań, których ręcznie na pewno nie da się wykonać w tak krótkim czasie.

Wykorzystanie nowoczesnego sprzętu w wielu dziedzinach jest wskazane, jeśli chodzi o zwiększenie wydajności i poprawę warunków pracy pracowników. Dobrze, że wielu producentów takiego sprzętu inwestuje w rozwój swoich rozwiązań, gdyż poza korzyściami finansowymi dla tych producentów, korzysta na tym także wielu pracowników.