Niedrogie prywatne ośrodki leczenia choroby alkoholowej

Mam problem z mężem. Od kilku lat boryka się z alkoholizmem i nie chce słyszeć o żadnej terapii. Co jakiś czas zapija, zaciąga chwilówki i kradnie przedmioty z domu. Sprzedał już moją całą biżuterię, telewizor i laptopa. Po prostu brak mi sił, żeby dłużej tak żyć. Czasami myślę, że muszę odejść i zadbać o siebie, ale w głębi serca wiem, że wciąż go kocham. Zdecydowałam, że wyślę go na przymusowe leczenie. Sąd zobowiąże go do leczenia w ośrodku zamkniętym. Leczenie może potrwać nawet dwa lata.

Długi proces trzeźwienia w prywatnym ośrodku odwykowym

prywatne ośrodki leczenia alkoholizmuPrzyjrzę się wszystkim prywatnym ośrodkom zamkniętym, bo dowiedziałam się, że na miejsce w państwowej placówce trzeba długo czekać – co najmniej rok. Ja już nie mam na to czasu, dość życia mi przeleciało między palcami. Jak się okazuje, takie prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu kosztują około piętnastu tysięcy złotych za półroczną terapię. Jeżeli terapia uległaby przedłużeniu, wtedy będę musiała dopłacić, ale o dwadzieścia procent mniej. Szczególnie przypadł mi do gustu prywatny ośrodek o zaostrzonym rygorze. Ośrodek ten znajduje się niedaleko mojego miejsca zamieszkania, ale odwiedziny są zabronione. Jedynym wyjątkiem są święta. Pacjenci do południa mają zajęcia indywidualne i grupowe, a po obiedzie zajmują się pracą. Dzień jest intensywny i nie ma czasu na myślenie o zbędnych rzeczach. Co dwa dni pacjenci mają zadawane prace zaliczeniowe, które przedstawiają na zajęciach grupowych. Później grupa głosuje, czy temat pracy został zrealizowany i terapeuta może daną pracę zaliczyć. Pacjenci nie mają dostępu do telewizora, laptopów i alkoholu. Po miesiącu odbytej terapii uzyskują zgodę na popołudniowe, półgodzinne spacery na terenie ośrodka. Pacjenci uczestniczą też w meetingach anonimowych alkoholików, oglądają edukacyjne filmy o chorobie alkoholowej i chodzą codziennie na poranną gimnastykę. 

We wniosku do sądu o przymusowe leczenie męża będę musiała uwzględnić ośrodek, który według mnie nadaje się na odbycie długoterminowej terapii. Ja już zdecydowałam, jakie to będzie miejsce, ponieważ cieszy się ono wysoką skutecznością w leczeniu alkoholizmu. Statystyki pokazują, że skuteczność wynosi nawet sześćdziesiąt osiem procent. Pacjenci wychodzą odmienieni i muszą dalej kontynuować terapię w poradniach.