Nawożenie rzepaku – najlepsze sposoby

Rzepak jest niewątpliwie najpopularniejszą polską rośliną uprawną. Z oleistych nasion rośliny powstaje słynny, niezwykle zdrowy olej rzepakowy, który gości w większości polskich domów. Ogromnym atutem rośliny jest również to, że jeśli odpowiednio się o nią dba, to jej zbiory są bardzo owocne. Z tego też powodu rolnicy wkładają dużo pracy przy pielęgnacji pól rzepaku, który wymaga również systematycznego nawożenia. 

Jak powinno nawozić się rzepak?

nawożenie rzepakuW przypadku owej rośliny bardzo dobrze sprawdzają się zwłaszcza nawozy mineralne, które, co warto podkreślić, są w 100% naturalne, a więc przyjazne naszemu środowisku.  Najczęściej stosuje się odpowiednio zbilansowane mieszanki nawozów, w różnego rodzaju kombinacjach. Dla przykładu, bardzo dobry wpływ na rzepak mają nawozy mineralne na bazie potasu oraz magnezu, które nie tylko wpłyną korzystnie na rozwój roślin, ale również wzbogacą w cenne składniki mineralne również glebę. Nawożenie rzepaku wiąże się także z pewną systematycznością, nawożenie powinno odbywać się co dwa tygodnie w okresie wiosennym, oraz dwa razy w miesiącu późnym latem. Przed samym siewem również powinno się nawozić glebę, w celu jej odpowiedniego przygotowania na posiew (najlepiej sprawdzają się wówczas mieszanki fosforowe, wapniowe oraz potasowe). Bardzo dobrze na rzepak wpływa również azot, który gwarantuje roślinom szybkie przyswajanie wszelkich pożądanych substancji odżywczych. To właśnie nawóz azotowy wpływa również bezpośrednio na ilość plonów, dzięki niemu rzepak rośnie szybko i bardzo się przy tym rozrasta. Co ciekawe niektórzy rolnicy nawożą ziemię również bezpośrednio po samych zbiorach, ponieważ w ten sposób chcą utrzymać właściwe pH gleby i w ten sposób niejako przygotować ją na kolejny okres siewu. Tego rodzaju nawożenie profilaktyczne ma podnieść zasobność gleby na jeszcze wyższy poziom, który w przyszłości zaowocuje jeszcze bardziej wartościowymi, satysfakcjonującymi zbiorami. 

Należy więc pamiętać o tym, że rzepak powinien być regularnie nawożony, zarówno przed siewem, jak i bezpośrednio po zbiorach, Tego typu działania profilaktyczne pozwolą bowiem utrzymać odpowiednie właściwości gleby oraz pomogą jej w utrzymaniu zdrowego pH. Rzepak szczególnie dobrze reaguje na nawozy mineralne, a konkretniej na nawóz azotowy, wapniowy oraz fosforowy. Pamiętajmy więc o systematycznym nawożeniu naszych upraw, rośliny podczas zbiorów z całą pewnością nam się za to odwdzięczą.