Najlepsze sposoby nawadniania

Wyobraźmy sobie taką sytuację, że jesteśmy rolnikami i czekamy aż nasze uprawy zaczną owocować a nagle przychodzi czas suszy i nasze kilkuhektarowe pole zaczyna przypominać pustynię. Dla osób żyjących z rolnictwa byłby to scenariusz najczarniejszy z możliwych. Żeby się przed takimi sytuacjami chronić warto stosować sprawdzone systemy nawadniające.

Sprawdzone systemy nawadniania roślin

systemy nawadniania pól uprawnychTak samo jak człowiek, rośliny do życia potrzebują wody. Jest im ona niezbędna do przeprowadzania procesów fotosyntezy. Bez wody i promieni słonecznych nasze uprawy są skazane na uschnięcie. Pomimo tego, że żyjemy w klimacie umiarkowanym i raczej długotrwałe susze u nas nie występują to jednak nie możemy wykluczyć sytuacji, że nagle susza się pojawi. Żeby chronić się przed jej skutkami koniecznie warto zainwestować w systemy nawadniania pól uprawnych. Na dzień dzisiejszy wyróżnić możemy w zasadzie dwa systemy nawadniania, które są najczęściej stosowane przez rolników. Pierwszy z systemów polega oczywiście na bezpośrednim zraszaniu roślin oraz gleby, na której te rośliny rosną. Systemy te są dość proste ale warto zainwestować w specjalne pompy ze sterownikami czasowymi. Wówczas możemy ustalić odpowiednie interwały dotyczące zraszania. Drugim systemem nawadniania, który jest również bardzo skuteczny jest system kropelkowy. W jego przypadku woda jest dawkowana roślinom w bardzo małych ilościach ale za to w krótkich odstępach czasu.

Stosowanie nawadniania kropelkowego może w znacznym stopniu przyczynić się do oszczędzania wody. W przypadku zraszaczy woda pada również na liście oraz otoczenie naszego pola przez co sporo wody się marnuje lub odparowuje szybko po wypłynięciu ze zraszacza. W systemach kropelkowych woda dostaje się niemal bezpośrednio do systemów korzeniowych.