Najlepsze materiały do produkcji inkubatorów

Dobry inkubator, w którym przechowuje się jaja powinien być stworzony z najlepszych materiałów. Właśnie ten temat chciałbym poruszyć. Najlepsze inkubatory stworzone są z wysokiej klasy polimerów, które mają sprawić, że jaja będą bardziej bezpieczne i łatwiej będzie utrzymywać niezbędne warunki. Między innymi dotyczy to wilgoci i temperatury panującej we wnętrzu inkubatora.

Z czego powinien być stworzony inkubator?

inkubator do jajNawet budowa inkubatora ma znaczenie. Najczęściej inkubator do jaj ma obudowę wykonaną ze zwykłego plastiku, lecz jego powierzchnia pokryta jest przez kauczuk. Dzięki temu we wnętrzu łatwo jest zachować odpowiednią temperaturę, a kauczuk działa jak izolator. Na obudowie inkubatora jest siatka, która ma zapewniać przewiew, jednak zakrywa się ją do utrzymania wilgoci. Dobre inkubatory do jaj wewnątrz posiadają wypełnienie z pianki, która chroni jajka. Jest na tyle miękka, że po włożeniu zapadają się delikatnie w materiale. Tym samym dookoła jest ciepło. W inkubatorze musi znaleźć się termometr i jeśli trzeba – kabel lub mata grzewcza. aby sprawdzać wilgotność w powietrzu trzeba posiadać higrometr. Jest tak samo ważny. Często w inkubatorach montuje się paski LED. Tego typu światło nie przeszkadza w wylęgu, a można nim spokojnie prześwietlić wnętrze jajka. Robi się tak po to, aby dowiedzieć się czy w jajku jest mały kurczak. Dobry inkubator ma gumowe przegrody, dzięki czemu w jednej z nich znajduje się tylko dwa lub trzy jajka. Jest to pomocne po wykluciu, ponieważ pisklę nie uszkodzi żadnego innego jajka. Tym samym możliwe jest poukładanie jaj pod względem przewidywanego czasu wyklucia. W nowoczesnych inkubatorach są nawet kamery, które pozwalają dokładnie monitorować to, co dzieje się we wnętrzu inkubatora. Nie trzeba tego sprawdzać ręcznie, co jest lepsze dla jajek.

Takie inkubatory wykorzystywane są zarówno w profesjonalnych, jak i amatorskich hodowlach kur. Warto wyposażyć się w dobry sprzęt, na przykład jeśli hodujemy kury rasowe, które nie służą do produkcji jajek lub do zjedzenia. W inkubatorach można również złożyć jaja innych zwierząt, co doceniane jest przez terrarystów oraz hodowców innego rodzaju ptactwa. Wielkość przegród często jest dostosowywana przez hodowcę. Nawet jajka kurze mają swoje rozmiary.