Na czym polega system paletyzacji?

Od kilu lat notuje się znaczy wzrost wydajności pracy zakładów produkcyjnych i fabryk, który jest związany ściśle z tak zwaną automatyzacją pracy. Polega ona na wykonywaniu  większości czynności w tego typu zakładach pracy przez wyspecjalizowane roboty i maszyny przemysłowe, co pozwala unikać pomyłek oraz oddelegować pracowników do wykonywania innych prac i czynności.

Jak wygląda system paletyzacji?

wydajne systemy paletyzacjiPodczas wykonywania prac związanych z magazynowaniem i obróbką towarów, najważniejsze jest, aby jak największa ilość czynności przebiegała bez udziału pracowników, a jak największa – przy użyciu maszyn. Dzięki temu pracownicy mogą zostać oddelegowani do zadań, których nie są w stanie wykonać maszyny, a cały proces magazynowania towarów przebiega znacznie szybciej i sprawniej. Z tego też względu większość nowoczesnych magazynów czy fabryk w Polsce inwestuje w wydajne systemy paletyzacji. System ten polega w skrócie na wspólnej pracy wielu robotów przemysłowych, które działając wspólnie są w stanie zapakować lub rozpakować towary samodzielnie, jedynie pod nadzorem człowieka. Sercem takiego sytemu jest zazwyczaj robot przemysłowy który jest wyposażony w specjalne chwytne ramie, które musi być dostosowane do towarów, których dystrybucją zajmuje się dana firma czy magazyn. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że źle dobrany chwytak może uszkodzić przenoszony towar. Tego typu maszyna zajmuje się głównie przenoszeniem dostarczanego mu przez transportery towaru na przygotowane palety. Palety te wraz z umieszczonym na nich towarem, są następne przygotowywane do transportu przez inne maszyny przemysłowe, na przykład przez owijarki do palet. Tak przygotowany do wysyłki towar jest dostarczany do hali załadunkowej, gdzie jest ładowany do samochodów dostawczych. Dzięki temu, cały proces od zapakowania towaru do jego załadunku jest w znacznej większości wykonywany przez maszyny bez udziału człowieka, a pracownicy mogą się zająć w tym czasie innymi zadaniami. Warto dodać, że pakowany przez maszyny towar jest znacznie lepiej przygotowany do transportu.

Zastosowanie nowych technologii w gospodarce i magazynowaniu towarów może nieść ze sobą wiele korzyści. Główną jest z pewnością fakt, że większość prac na nowoczesnych magazynach przebiega znacznie szybciej i bardziej dokładnie, niż jeszcze kilka lat wcześniej.