Modne wnętrze z rozetami gipsowymi

Przy budowie czy remoncie domu, czy po prostu zmiany aranżacji wnętrza zazwyczaj decydujemy się na zastosowanie nowych, szeroko dostępnych artykułów. Dzięki temu możemy dostosować mieszkanie do naszych potrzeb, a także uczynić je modnym i funkcjonalnym. Obecnie, pomimo napływu nowych rzeczy, do sklepów powraca sztukateria, a wraz z nią rozety.

Jak wybrać rozetę?

rozety gipsoweSztukateria jest z pewnością dobrze znana starszym pokoleniom. Kiedyś za jej pomocą dekorowano ściany i sufity, ozdabiając je pięknymi, zazwyczaj gipsowymi kształtami. Dzisiaj dostępnych jest wiele materiałów wykonywanych głównie z polistyrenu ekspandowanego, czyli styropianu, a także z poliuretanu. W XX wieku największą popularnością cieszyły się rozety gipsowe, które były skomponowane na planie koła, a ich wzory najczęściej przybierały formę kwiatów i innej roślinności. Montowano je zazwyczaj przy żyrandolu. Tak robi się do dzisiaj, lecz jest to znacznie prostsze. Jeśli chcemy zainstalować rozetę w naszym domu możemy posłużyć się dwoma sposobami, które nam to ułatwią. Pierwszym z nich jest dopasowanie jej średnicy do średnicy naszego żyrandola. Drugi sposób wymaga liczenia. Wystarczy pomnożyć przez siebie długość, szerokość i wysokość pomieszczenia i kiedy otrzymamy wynik musimy dołożyć do niego około 25-30% jego wartości. Oczywiście nie trzeba podążać za tymi wskazówkami, równie dobrze można wybrać inną rozetę, która nas zadowoli. Jeśli zdecydujemy się na tę wykonaną z gipsu, najlepiej jest poprosić fachowca o pomoc w montażu. W przypadku instalacji rozety styropianowej jesteśmy w stanie wykonać wszystko sami, ponieważ wystarczy przykleić ją do sufitu w odpowiednim miejscu.

Wybór odpowiedniej rozety może być trudny, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni swojej decyzji warto zapytać o radę osobę doświadczoną. Pomoże ona dobrać nam jej wielkość, a także podpowie jak ją odpowiednio montować, tak by dobrze ozdabiała wnętrze naszego domu.