Leczenie menopauzy naturalnymi sposobami

Najpopularniejszą metodą leczenia dolegliwości związanych z menopauzą jest tzw. hormonalna terapia zastępcza. Jednak z różnych powodów, nie każda kobieta może ją stosować. Na szczęście istnieją również inne, metody, które pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy.

Jak leczyć menopauzę naturalnymi sposobami?

naturalne leczenie menopauzyZa najskuteczniejszy sposób leczenia objawów menopauzy wciąż uważana jest terapia hormonalna. Zdarza się jednak, że niektóre kobiety nie mogą jej stosować ze względu np. na różne przewlekłe schorzenia. Wiele pań choć nie ma przeciwwskazań również woli uniknąć tego typu leczenia z obawy o różnego rodzaju skutki uboczne. Bywa też tak, że objawy nie są bardzo nasilone i nie wymagają konkretnej kuracji, a jedynie delikatnych metod na ich złagodzenie. W wymienionych sytuacjach warto dowiedzieć się na czym polega naturalne leczenie menopauzy. Istnieje wiele ziół czy składników pokarmowych, które mogą istotnie pomóc, jednocześnie nie szkodząc. Problem nocnych potów może rozwiązać picie naparu z szałwii lub wieczorna kąpiel w naparach np. z kory dębu, wierzby czy mięty. Na zmiany nastroju warto stosować lekkie środki o działaniu uspokajającym i relaksującym jak melisa, kozłek lekarski czy lawenda. Ważna jest też odpowiednio zbilansowana dieta zawierająca dużo warzyw i owoców. Na problemy z pamięcią i koncentracją pomogą orzechy. Ze względu na zwiększone ryzyko osteoporozy warto jak najczęściej sięgać po nabiał, a także regularnie suplementować witaminę D. Pomocne w regulowaniu zmian hormonalnych są substancje zwane fitoestrogenami, które maja podobne działanie do żeńskich hormonów płciowych. Zawarte są one w soi, niepokalanku pieprzowym czy zielu pluskwicy graniastej. Można tez po prostu kupić w aptece preparat zawierający wyciągi roślinne z tych ziół. Nie można też zapominać o piciu odpowiedniej ilości płynów, ponieważ pomaga to usunąć toksyny z organizmu. Najlepsza będzie woda, zielona herbata lub niedosładzane herbatki owocowe. Wśród niekonwencjonalnych metod leczenia menopauzy wymienia się czasem także akupunkturę, jednak jej działanie nie jest naukowo potwierdzone. 

Naturalne środki na łagodzenie menopauzy nie są wprawdzie aż tak skuteczne jak tradycyjne leczenie hormonami, mogą jednak być bardzo pomocne. Ich największą zaletą jest brak skutków ubocznych, dlatego też warto te metody wypróbować.