Kupno karmy dla chomików

Kilka dni temu adoptowaliśmy wraz z mężem chomika z domu tymczasowego. Wcześniej kupiliśmy zwykłą karmę ze sklepu zoologicznego, która była przeznaczona dla gryzoni. Okazało się, że nie jest to najlepsze rozwiązanie dla chomików. Taka karma nie jest odpowiednio zbilansowane dla takich zwierzątek. Dopiero teraz dowiedziałam się, jaką karmę najlepiej jest  podawać chomikom. Odpowiednią karmę dostałam od weterynarza. Byłam zaskoczona jej składem.

Co powinno znajdować się w karmie dla chomików?

polecana karma dla chomikaWeterynarz powiedział mi, że odpowiednio zbilansowana karma dla chomików musi zawierać przede wszystkim dużą ilość białka. Białko jest najważniejszym składnikiem mineralnym dla gryzoni. Przysmakiem chomików są mączniki, które zawierają odpowiednią ilość białka oraz innych substancji odżywczych, które przydają się do rozwoju i wzrostu chomików. Polecana karma dla chomika powinna więc zawierać mączniki. Oprócz tego w jej składzie powinni znajdować się orzechy oraz nasiona pochodzenia roślinnego. Wśród nich bardzo ważny jest słonecznik, pestki winogron czy fasolki szparagowej. Weterynarz polecił mi odpowiednią karmę, którą od razu zdecydowałam się zakupić. Było to duże opakowanie pokarmu, które z pewnością wystarczy mi na co najmniej kilka tygodni. Z tego co dowiedziałam się od weterynarza, który badał mojego chomika, wystarczy podawać mu łyżeczkę takiej karmy w ciągu dnia. Chomik z pewnością nie będzie głodny, ponieważ karma zaspokoi jego zapotrzebowanie kaloryczne. Dodatkowo podawanie tak nielicznej ilości karmy zagwarantuje, że chomik będzie zjadał cały dostarczony mu pokarm, a nie wybierał tylko smaczne kąski. Zwróciłam również uwagę na fakt, że zakupiona przeze mnie karma jest wzbogacona w witaminy. W jej składzie znajdowała się witamina A, E oraz D3. A także zioła, w tym uwielbiany przez mojego chomiczka suszony nagietek lekarski.

Już wkrótce przekonałam się, że to był naprawdę bardzo dobry wybór. Mój chomik uwielbiał tę karmę i wcinał ją nie odrzucając żadnych „ziarenek”. Byłam bardzo zadowolona tym bardziej, że chomik był zdrowy i trzymał odpowiednią wagę. Cieszę się, że weterynarz polecił mi tak dobrą, a przy tym tanią karmę dla chomika. Teraz już wiem, że dobra jakościowo karma wcale nie musi być droga, jak mi się kiedyś wydawało.