Kiedy stosuje się przekładnie zębate?

 

Przekładnia zębata to koło zębate zaprojektowane do przenoszenia siły na inne koło zębate lub element przekładni. Odpowiednie materiały powodują zmniejszenie poziomu hałasu w wibracjach i przekładni oraz maksymalizację wydajności przenoszenia mocy. Przekładnie zębate znajdują zastosowane w wielu dziedzinach, takich jak motoryzacja, przemysł oraz wiele innych.

Rodzaje kół zębatych

koła zębatePrzekładnie z tworzywa sztucznego mogą być używane jako przekładnia jeden do jednego lub z małym, przeciwbieżnym kołem zębatym, które może zmieniać prędkość obrotową przekładni, jednocześnie zwiększając lub zmniejszając moment obrotowy. Koła zębate z tworzywa sztucznego mają wiele zalet. Plastikowe koła zębate mogą być produkowane szybciej niż inne typy narzędzi. Do tego są lżejsze i bardziej ekonomiczne niż metalowe koła zębate. Cechuje je odporność na korozję chemiczną. Przekładnie z tworzywa sztucznego absorbują wstrząsy i drgania. Są również cichsze niż metalowe koła zębate. Koła zębate z tworzywa sztucznego są samosmarujące ze względu na ich strukturę chemiczną. Najczęściej stosowanym typem kół zębatych są koła zębate walcowe. Zęby są równoległe i proste do osi wału. Zaletami tych przekładni są niskie koszty produkcji, brak siły osiowej i łatwa konserwacja. Wadą jest to, że nie zapewnia cichej pracy i wysokiego stopnia redukcji w grupach przekładni. Aby osiągnąć wysoki współczynnik redukcji, te grupy przekładni muszą być napędzane w kilku etapach. Koła zębate o cylindrycznej geometrii, takie jak koła zębate walcowe, lecz o trochę innych właściwościach to spiralne koła zębate. Ich różnica w stosunku do przekładni walcowych jest taka, że ​​zęby są śrubowe. Najważniejszą zaletą tych kół zębatych jest to, że mogą one przenosić wyższe wartości obciążeń niż przekładnie zębate o tej samej wielkości, mogą pracować cichej i wyższych prędkościach. W spiralnych kołach zębatych, zanim zęby zostaną oddzielone od siebie, sąsiednie zęby stykają się z innymi kołami zębatymi, aby działać bardziej precyzyjnie i cicho. W jednej spiralnej parze zębów, jedno z kół zębatych ma kształt spiralny, a drugie koło zębate śrubowe. Główną zaletą tych kół zębatych jest osiowy kierunek wału i łożysk.

To tylko kilka przykładów rodzajów kół zębatych. Wraz z rozwojem przemysłu, produkcji i zaawansowanych technik wytwarzania, przekładnie zębate są produkowane z różnych materiałów, w różnych odmianach. Odpowiednio dobrane parametry do zastosowania zapewniają wydają i bezawaryjną pracę mechanizmu oraz spełnianie przez nie wszystkich funkcji, do których zostały wyprodukowane.