Kiedy charakterystyka energetyczna budynku jest potrzebna?

Ostatnio odziedziczyłam po rodzicach domek wolnostojący na przedmieściach miasta. Po załatwieniu wszelkich spraw spadkowych wprowadziłam się do niego i zaczęłam przeglądać stare dokumenty. Wśród dokumentów była certyfikacja energetyczna wykonana po przeprowadzeniu charakterystyki energetycznej budynku. Zauważyłam, że dokument jest już od roku nie ważny, ponieważ był wystawiony 11 lat temu, a certyfikacja energetyczna jest ważna tylko przez 10 lat od dnia wystawienia.

Zdecydowałam się na charakterystykę energetyczną budynku

świadectwo charakterystyki energetycznej czy potrzebneZastanawiałam się, czy powinnam odnowić te dokumenty i zlecić wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Poszukiwania informacji na ten temat rozpoczęłam od internetu. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: świadectwo charakterystyki energetycznej czy potrzebne, i zaczęłam przeglądać wyniki. Trafiłam na publikację na ten temat z której dowiedziałam się, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest obligatoryjne tylko w przypadku wynajmu lokalu lub budynku, oraz przy sprzedaży lokalu lub budynku na podstawie umowy kupna – sprzedaży lub spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu. Konieczność zrobienia certyfikacji energetycznej jest obowiązkowe również wtedy, kiedy lokal lub budynek posiada więcej niż 250 metrów kwadratowych i są w nim świadczone usługi na rzecz osób trzecich. Ja nie zamierzałam wynajmować ani sprzedawać domu, tylko w nim zamieszkać, dlatego wykonanie świadectwo charakterystyki energetycznej nie było mi niezbędnie potrzebne. Jednakże zdecydowałam się wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, ponieważ jest to dokument, który daje bardzo obszerny pogląd na stan instalacji elektrycznej w budynku lub lokalu. Dzięki temu można zyskać pewność, że nasze mieszkanie, budynek czy lokal jest w pełni bezpieczne i instalacja elektryczna nie wymaga wymiany.

Udało mi się bez problemu znaleźć firmę energetyczną, która wykonała dla mnie taką charakterystykę energetyczną budynku i wystawiła certyfikację. W dodatku firma ta oferowała swoje usługi w bardzo przystępnych, niskich cenach. Koszt charakterystyki energetycznej budynku zależny był, bowiem od wielkości budynku oraz jego przeznaczenia. W przypadku budynków mieszkalnych cena była niższa niż w przypadku budynków nie mieszkalnych.