Kiedy auto nadaje się do kasacji?

 

Kiedy posiada się auto leciwe, którego wiek liczy się w dekadach, można się spodziewać, że prędzej czy później będzie się ono nadawać jedynie na złom. Może tak się zdarzyć wówczas, kiedy nie będzie już szans na zrobienie przeglądu technicznego albo kiedy policja w trakcie kontroli odbierze nam dowód rejestracyjny. Możemy też sami stwierdzić, że sprzedaż naszego samochodu się już nie opłaci, więc nadaje się ono tylko do kasacji.

Kasację auta prowadzą złomowiska

auto kasacja w WągrowcuNajczęściej kasację starego samochodu można zrealizować na złomowisku bądź w stacji demontażu pojazdów. Zarówno jedno i drugie miejsce może oferować udogodnienie w postaci wysłanej po samochód lawety. Ma to znaczenie wówczas, kiedy odebrano nam dowód i nie możemy się samochodem nigdzie przemieszczać. Niektóre złomowiska czy stacje demontażu pojazdu mogą zapłacić kilkaset złotych za samochód oddany do kasacji. Najczęściej jednak nie dostaniemy za to pieniędzy. Każda autokasacja w Poznaniu zajmuje się wszystkimi formalnościami związanymi z wyrejestrowaniem pojazdu w wydziale komunikacji. To nie znaczy, że wyrejestrują pojazd za nas, bo musimy zrobić to osobiście. Dostaniemy jednak komplet dokumentów poświadczających zdanie pojazdu do zezłomowania. Z tymi dokumentami udajemy się do właściwego urzędu i wyrejestrowujemy pojazd. Kiedy już to zrobimy możemy rozliczyć polisy, które mieliśmy wykupione na samochód, a których okresu trwania nie wykorzystaliśmy. Na naszych drogach jest wiele samochodów, które prawdę powiedziawszy nie nadają się już do jazdy. Ostatnio zmieniły się przepisy dotyczące przeglądów technicznych. Stąd też coraz więcej samochodów trafia na złomowisko, czyli tam gdzie najczęściej trafić powinny. Na szczęście dzisiaj oddanie auta do kasacji jest proste, a formalności są naprawdę minimalne. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby w ciągu trzydziestu dni pojazd wyrejestrować.

Im starszy samochód tym mniejsza jest jego wartość. Stare samochody bardzo często nie spełniają już norm jakości, które dzisiaj są mocno przestrzegane na przeglądach technicznych. Czasem nie ma innego wyjścia jak tylko oddanie samochodu na złomowisko. Można spróbować samochód oddać do jakiegoś składu starych aut, które wyciągają z nich sprawce części. Przy dobrym wietrze może dostaniemy za samochód kilkaset złotych.