Jasne nagrobki – czy warto?

Po utracie bliskiej osoby na członków rodziny czeka sporo formalności, które niestety muszą być załatwione w ciągu kilku dni. Wiąże się to oczywiście z organizacją ceremonii pogrzebowej, która zazwyczaj odbywa się po 3-5 dniach os śmierci. Na początek należy udać się do urzędu miasta po akt zgonu, potem odwiedzamy zwykle zakład pogrzebowy, aby ustalić kwestię pochówku poprzez wybór ubrania, obuwia, urny lub trumny, a także dodatkowych akcesoriów, m.in. świec, kwiatów czy muzyki granej w czasie pogrzebu. Niektórzy udają się jeszcze do ZUS-u w celu organizacji formalności związanych z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego.

Unikatowe jasne nagrobki 

jasne nagrobki - mińsk mazowieckiPo kilku miesiącach od pochowania bliskiej osoby, następuje etap zastanawiania się nad wyborem odpowiedniego pomnika. W dużych miastach działa sporo kamieniarzy, u których możemy zamówić idealny nagrobek. Tak jak w każdej branży, również tutaj co kilka lat zmieniają się trendy pod względem kolorów i kształtów płyt nagrobnych. Inne pomniki wybiera się dla starszych osób, a inne dla młodych, które często zginęły w tragicznych okolicznościach lub z powodu poważnej choroby. Wtedy najczęściej wybierane są unikatowe jasne nagrobki – Mińsk Mazowiecki to miasto, w którym działa wiele zakładów kamieniarskich. Klienci mogą oczywiście sugerować się samą ceną pomnika, jednak nie powinien być to kluczowy czynnik decydujący o wyborze nagrobka dla zmarłego. Przede wszystkim dobrze kierować się funkcjonalnością płyty pod względem łatwości czyszczenia. Obecnie wiele osób decyduje się na całą płytę bez dodatkowego otworu, w którym sadziło się kwiaty. Kiedyś takie modele były naprawdę popularne, a dziś jednak rodzina woli postawić na nagrobku kwiaty w doniczce, wieniec lub zapalony znicz. 

Duża dowolność jest także w kwestii wyglądu czy stylu wykończenia płyty. Tutaj można wybrać na przykład granitowe nagrobki w kolorze szarym, białym czy beżowym. Niejednokrotnie łączone są różne kolory – jaśniejsze na górze i ciemniejsze na dole. Z pewnością takie modele wyróżnią się na cmentarzu oraz podkreślą wyjątkowość i ważność zmarłego, który spoczywa na określonym miejscu. Pracownicy firmy kamieniarskiej z pewnością pomogą podjąć właściwy wybór uwzględniając oczekiwania każdego z obsługiwanych klientów.