Jakie są główne zalety płyt PIR?

Jeżeli zależy Ci na środowisku naturalnym i chcesz maksymalnie ograniczyć zużycie energii, warto wiedzieć, że największy wpływ na wydajność energetyczną danego budynku ma sposób jego ocieplenia. Dlatego do izolacji termicznej budynków należy wybierać jedynie takie materiały, które cieszą się najlepszymi parametrami izolacyjnymi

Właściwości płyt warstwowych PIR

niedrogie płyty warstwowe pirZdecydowaniem najlepszym materiałem izolacyjnym, który obecnie jest w powszechnym użyciu są płyty z poliuretanu, takie jak niedrogie płyty warstwowe PIR. Są one wybierane przez wielu użytkowników chcących skutecznie ocieplić swoje domy, głównie przez wzgląd na to, że ten materiał zapewnia zdecydowanie najlepszą izolację termiczną spośród wszystkich dostępnych materiałów używanych do ociepleń. Na skuteczność izolacyjną tych płyt największy wpływ ma ich budowa, która, tak jak wynika z nazwy, oparta jest o różne warstwy. Najistotniejszą warstwą jest warstwa środkowa, czyli rdzeń płyty, stworzony właśnie z pianki PIR, a dodatkowe, obustronne warstwy zewnętrzne wykonane z termoizolacyjnego tworzywa sprawiają, że jest to aktualnie jedyny materiał o tak dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Kolejną zaletą tych płyt jest ich bardzo niska waga, dzięki czemu ich montaż jest mniej kłopotliwy nawet, jeżeli ocieplamy przy ich pomocy wysokie budynki, a dodatkowo przebiega bardziej sprawnie. Do ocieplania jakich budynków można używać płyt z pianki PIR? Cóż, ich zastosowanie jest praktycznie nieograniczone. Dotychczas płyty te wykorzystywano głównie do ocieplania magazynów, hal produkcyjnych, ale obecnie bardzo często  korzysta się z nich przy izolacji ścian budynków mieszkalnych i gospodarczych. Wynika to z faktu, że płyty z pianki Pir są niepalne, odporne na rozpuszczalniki i w niskim stopniu nasiąkliwe, co pozwala stosować je do izolacji budynków również od ich wewnętrznej strony. Można je również stosować do izolacji posadzki, fundamentów, schodów, tarasów i innych miejsc poniżej poziomu gruntu, ponieważ płyty te praktycznie w ogólnie nie pochłaniają wody.

Dobór odpowiedniego materiału do ocieplenia domu sprawi, ze przez kolejne lata jego użytkowania nie będziemy musieli bać się zbyt wysokich rachunków za energię elektryczną. Dlatego też należy wybierać te materiały do izolacji budynków, które cieszą się najlepszymi parametrami izolacyjnymi.