Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Woda deszczowa traktowana jest jako ściek – płacimy za jej odprowadzenie do kanalizacji. Czy jednak faktycznie zasługuje na takie traktowanie? Może stać przez kilkanaście dni i być wykorzystana do podlewania roślin w ogrodzie w czasie suszy. By jednak tak się stało, trzeba zbierać ją do specjalnych zbiorników. Które z nich zasługują na uwagę?

Dobry zbiornik na deszczówkę

polietylenowy zbiornik na deszczówkęKiedyś nasi dziadkowie w grunt wkopywali stare wanny lub balie. W ten sposób gromadzili na zapas wodę opadową, którą wykorzystywali do podlewania roślin w folii lub rosnących na polu. Takie rozwiązanie nic ich nie kosztowało, niemniej nie wyglądało zbyt estetycznie. Bywało też niebezpieczne, zwłaszcza jeśli w ogrodzie bawiły się dzieci, które mogły przez nieuwagę wpaść do wody. Problem ten został jednak dziś rozwiązany, bo w sprzedaży pojawiły się ładnie wyglądające zbiorniki na wodę deszczową. Są różnej wielkości i wielu różnych kształtach. Można je ustawić na poziomie gruntu lub zakopać pod jego powierzchnią, o ile poziom wód gruntowych jest niski. Popularnością cieszy się zwłaszcza polietylenowy zbiornik na deszczówkę. Jest odporny na uszkodzenia, wytrzymały. Niektóre modele są dodatkowo wzmocnione od wewnątrz elastyczną folią. Nie bez powodu też nigdy nie są przeźroczyste, by woda się nie ogrzewała i nie docierało do niej światło, które mogłoby sprzyjać rozrostowi glonów. Nie zawierają ponadto metalu, gdyż woda deszczowa może mieć kwaśny odczyn, a to sprzyja korozji i zwiększa poziom żelaza w wodzie. Tego rodzaju zbiorniki montuje się przy dachach, by woda szybko spływała do nich z rynien i rur spustowych. Niektóre z nich mogą być również podłączone w taki sposób, by zgromadzona w nich woda była wykorzystywana do mycia naczyń w zmywarce, prania czy spłukiwania toalety. Jest to woda miękka, więc nie ma obaw, że w pralce czy toalecie zgromadzi się kamień. Taką wodą można też podlewać ogród. Jest to więc rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale też przyjazne dla środowiska.

Zakup polietylenowego zbiornika na deszczówkę nie musi być dużym wydatkiem. Za mniejsze modele naziemne zapłacić trzeba ok. 150-300 zł (w zależności od pojemności). Z kolei te mające dodatkowy walor dekoracyjny (wyglądem przypominają starożytne naczynia) kosztują nawet 200 zł więcej.