Jaki wybrać frak jeździecki?

Sezon na konkursy jeździeckie trwa niemal przez cały rok. W okresie letnim parkury są ustawiane na świeżym powietrzu, natomiast w czasie zimy odbywają się konkursy halowe. Niezależnie od miejsca i czasu odbywania się zawodów, osoby uczestniczące w nich są zobowiązane do zadbania o odpowiedni strój. Jest on dość schematyczny i należą do niego białe bryczesy, koszula, frak, kask oraz oficerki albo sztyblety z czapsami. W jaki sposób należy wybrać najodpowiedniejszy frak jeździecki konkursowy?

Najbardziej odpowiedni frak jeździecki

modny frak jeździecki damskiPierwszym kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę na etapie poszukiwań fraka, jest dyscyplina jazdy konnej. W przypadku skoczków sprawdzają się krótki fraki jeździeckie, które nie przeszkadzają w czasie jazdy. Osoby startujące w konkursach ujeżdżeniowych wybierają długie fraki do jazdy konnej, określane też mianem jaskółki, albo krótkie fraki. W kontekście kolorów także jest niewielka dowolność. Dopuszczalne kolory są ściśle określone i jest to granatowy, czarny, czerwony, zielony, brązowy, niebieski oraz szary. W przypadku zainteresowania innym kolorem fraka, można spróbować rejestracji koloru w Polskim Związku Jeździeckim, jest ona jednak płatna oraz ma określony termin ważności wynoszący 5 lat. Warto wybrać modny frak jeździecki damski. Aby było to możliwe, zazwyczaj trzeba przymierzyć kilka modeli, aby znaleźć taki, który nam będzie odpowiadał. W czasie przymierzania fraku należy pamiętać o tym, że stojąca pozycja nie jest to taka, w które frak ma się dobrze prezentować i w jakiej ma być nam wygodnie. Aby ocenić dany model, warto zgiąć ręce w łokciach tak jak w trakcie jazdy, jeśli natomiast będziemy skakać to sprawdzić czy jest nam dodatkowo wygodnie w czasie ruszania rękoma, ponieważ jest to istotny aspekt.

W przypadku skoczków doskonale sprawdzają się modele, które są wykonane z materiałów uszytych z dodatkiem elastyny. Frak powinien idealnie dopasować się do ciała jeźdźca, a także razem z nim pracować. Często to właśnie konstrukcja fraka i umiejscowienie szwów wpływają na maksymalne poczucie komfortu oraz swobody ruchów. Zastosowanie wstawek z materiałów technicznych, najlepiej perforowanych, zapewnia swobodny przepływ powietrza, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w sezonie letnim.