Jak zaprojektować piękny ogród?

 

Kiedy dom już stoi i jego wnętrze oraz elewacje są już ukończone, trzeba wreszcie zadbać o otoczenie. To, co dotychczas było placem budowy, teraz powinno wreszcie stać się pięknym ogrodem. Patrząc na hałdy ziemi i wszechobecne chwasty może trochę trudno to sobie wyobrazić. Dlatego warto w takiej sytuacji trochę zainwestować i skontaktować się z kimś, kto zna się na roślinach, wie jakie rosną w jakiej glebie i klimacie.

Gdy trzeba skorzystać z usług projektanta ogrodów

projekty ogrodówTak jak chcąc, by wnętrze naszego domu było designerskie i eleganckie, szukamy projektanta wnętrz, tak samo musimy potraktować nasz ogród, jeśli chcemy by naprawdę oszołamiał i zachwycał. Kto może robić takie projekty ogrodów? Nierzadko jest to po prostu ogrodnik, ktoś, kto sadzi rośliny, albo je sprzedaje. Ktoś taki na pewno się zna i wie, jakie są wymagania danych krzewów, drzewek czy kwiatów. Taki ktoś na pewno wie też, jakie rośliny dobrze współżyją z innymi, więc dobrze doradzi, jak zaaranżować ogród tak, aby rośliny pięknie się rozwijały. Ale projektowanie ogrodów to często nie tylko rośliny, dlatego polecamy korzystanie z usług architekta krajobrazu. Człowiek o wykształceniu nie tylko ogrodniczym, ale także plastycznym, lepiej doradzi układ kompozycyjny Waszego ogrodu. W ogrodzie trzeba przecież zaprojektować także i ścieżki, może jakieś miejsca do siedzenia. A może warto by pomyśleć o wodzie, czy to stojącej, czy płynącej, czy w postaci jakiejś fontanny. Zakomponować tę wodę odpowiednio zarówno z roślinami, jak i z małą architekturą, czyli z ławeczkami, mostkami, może jakąś rzeźbą. Im większy ogród, tym więcej możliwości dla wyobraźni i właścicieli i projektanta, który ma przecież doświadczenie, więc zawsze może służyć radą.

Chcemy, by nasz ogród był wspaniały i zachwycał nas i naszych gości. Rośliny są trudne do ujarzmienia, więc pomoc i porada specjalisty często jest niezbędna. Dobrze oprócz projektanta, mieć też zaprzyjaźnionego ogrodnika, który pomoże doglądać roślin i zapewni, że będą się one rozwijały i rosły zgodnie z naszymi zamierzeniami i wyobrażeniami. W końcu o pięknie ogrodu decyduje nie tylko pierwsze wrażenie, ale także to, jak on się zmienia w czasie, gdy drzewa rosną szybciej, a kwiaty zakwitają i przekwitają zgodnie ze zmianą pór roku.