Jak wykonać izolację piwnicy?

Wilgotne ściany, wychodząca pleśń czy grzyb na ścianach mogą być spowodowane wsiąkaniem wody i związków chemicznych z gleby przez fundamenty. Dlatego też ważne są sposoby na izolację piwnicy, która jest pierwszą linią obrony. Może być wykonana od zewnątrz lub we wnętrzu pomieszczenia. Wszystko zależy od tego jaki jest to budynek i rodzaj materiału, z którego wykonano fundament.

Jaki sposób izolacji piwnicy wybrać?

izolacja piwnicyW zależności od tego czy jest to budynek, w którym możliwe jest odkopanie fundamentów czy nie, inne sposoby na izolację piwnicy sprawdzą się lepiej. Najskuteczniejsze jest zabezpieczenie fundamentu od zewnątrz za pomocą hydroizolacji pionowej lub poziomej, która za pomocą specjalistycznych preparatów i materiałów skutecznie blokuje dostęp wody do ściany przez długie lata. Pozwala to na zachowanie suchych ścian, bez ryzyka pojawiania się pleśni. Jednak w sytuacjach, kiedy odkopanie fundamentów nie jest możliwe istnieją sposoby, dzięki którym izolacja piwnicy może być przeprowadzona od wewnątrz. Sposób podposadzkowy wykonywany jest za pomocą masy i emulsji bitumicznej oraz warstwy dociskowej ze zbrojonego betonu. Zarówno ten sposób jak i iniekcja kurtynowa czy strukturalna muszą być kontaktowane z osobami bezpośrednio związanymi z budową lub specjalistami od osuszania i zabezpieczania budynków, aby wykonać izolację jak najlepiej.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych sposobów na izolację piwnic, można ją zabezpieczyć nawet w sytuacjach, kiedy nie ma bezpośredniego dostępu do fundamentów budynku. Izolacja przeprowadzana wewnątrz jest techniką, którą trzeba wykonać dokładnie, aby nie były wymagane poprawki, ponieważ mogą być one trudne do wprowadzenia. Zastosowanie solidnych preparatów i materiałów zabezpieczy budynek na długie lata.