Jak wygląda zabieg założenia cewnika Foleya?

 

W ostatnim czasie niestety coraz częściej musimy korzystać z opieki lekarzy, a nasze starzejące się społeczeństwo podupada na zdrowiu. Jednym z zabiegów, których każdy wolałby uniknąć, jednak jego zastosowanie jest konieczne w wielu przypadkach, jest cewnikowanie. W poniższym artykule obalamy mity związane z zakładaniem cewnika.

Kiedy stosuje się cewnik Foleya?

dwudrożny cewnik foleyaProces cewnikowania jest bardzo popularny i stosuje się go zarówno doraźnie – w ratownictwie medycznym, w przypadkach zatrzymania moczu lub w celach diagnostycznych, jak w sposób trwały i cykliczny u pacjentów, którzy cierpią na różnego rodzaju schorzenia układu moczowego. Sam zabieg owiany jest niechlubnymi legendami i mitami, nie zawsze zgodnymi z prawdą, które postaramy się poniżej wyjaśnić. Jednak zanim do nich przejdziemy, przedstawmy czym jest i na czym polega zabieg cewnikowania. Otóż cewnik to niewielka rurka, którą umieszcza się w szyi pęcherza moczowego, aby odprowadzić mocz. Jeden koniec jest zaokrąglony i reguły posiada dwa otwory, a niekiedy również specjalny balonik, którego zadaniem jest stabilizacja i zapobieganie wysunięciu się cewnika z szyi pęcherza moczowego. Drugi koniec z kolei wyposażony jest w specjalistyczną końcówkę, umożliwiającą odprowadzenie płynu do zbiornika zbierającego. Największą popularnością cieszy się dwudrożny cewnik Foleya, jednak spotykane są także inne modele, które stosuje się w zależności od rodzaju schorzenia pacjenta oraz jego cech anatomicznych. Przed założeniem cewnika należy zdezynfekować płynem bez zawartości alkoholu ujście cewki moczowej, a następnie wprowadzić do cewnik specjalny żel, którego celem jest znieczulenie i ułatwienie wprowadzenia cewnika. Ostatnim krokiem jest uszczelnienie cewnika woda do wstrzykiwań. Zatem poprawnie przeprowadzony zabieg, choć nie należy do przyjemnych, nie powinien przynosić bólu, a jedynie dyskomfort pacjenta. Mężczyźni są bardziej narażeni na nieprzyjemne uczucia niż kobiety, nie tylko ze względu na odmienną budowę anatomiczną, ale również na częstotliwość występowania schorzenia, jakim jest przerost gruczołu prostaty.

W filmach i serialach o tematyce medycznej czasem możemy widzieć sytuacje, kiedy personel medyczny straszy pacjenta zakładaniem cewnika, aby sprowadzić go na ziemię i nauczyć pokory. Jak się jednak okazuje, nie taki diabeł straszny jak go malują. Poprawnie przeprowadzony zabieg zakładania cewnika nie powinien boleć, możemy odczuwać tylko niewielki dyskomfort, co jest całkowicie zrozumiałe w przypadku wprowadzania ciała obcego do organizmu.