Jak urządzić domowe przedszkole?

Wbrew temu co często się słyszy od urzędników w wielu miejscach brakuje takich placówek oświatowych jakimi są przedszkola. W związku z czym założenie własnego przedszkole może okazać się nie tylko dobrym pomysłem na biznes, ale także być bardzo pomocne dla rodziców. Należy się jednak liczyć z tym, że założenie domowego przedszkola wcale nie jest łatwe. Co zatem należy wiedzieć o zakładaniu takiej działalności jaką jest przedszkole? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym artykule. 

Warunki lokalowe – przepisy przeciwpożarowe

bezpieczeństwoNajwięcej trudności przy zakładaniu prywatnego przedszkola sprawia znalezienie odpowiedniego lokalu. w artykule na www.bhp.abc.com.pl można przeczytać, że lokal w którym ma być prowadzone przedszkole musi uzyskać pozytywną opinie inspektora sanitarnego i komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarowej. Przy czym należy zaznaczyć, że w przypadku wydawania opinii komendanta straży stosuje się dwa odrębne zespoły kryteriów, w zależności od tego czy będzie to przedszkole czy też punkt przedszkolny prowadzony na nieco innych warunkach. I tak, jeśli będzie to przedszkole lokal musi spełniać wszystkie wymogi określone w przepisach techniczno-budowlanych oraz przepisach o ochronie przeciwpożarowych dla kategorii ZL II lub tych, które wskazał rzeczoznawca budowlany w swojej ekspertyzie, jeśli różnią się one od tych ogólnych. W przypadku zespołu przedszkolnego, czyli przedszkola do którego uczęszcza mniej niż 25 dzieci lokal musi spełnić takie wymagania jak:

 • znajdować się na parterze,
 • posiadać minimum dwa wyjście (wyjście główne i jedno dodatkowe),
 • być wyposażone w gaśnice,
 • być wyposażone w trudnopalne elementy wyposażenia ,
 • Warunki lokalowe – sanepid i wyposażenie przedszkola.

W przypadku pozytywnej opinii sanepidu wymagań jakie musi spełnić lokal jest jeszcze więcej. Dlatego za nim przejdziemy do szukania samego lokalu warto się bliżej zapoznać z treścią rozporządzenia mówiącego o wymogach sanitarnych jakie musi spełniać obiekt w którym ma być prowadzone przedszkole. Poza uzyskaniem pozytywnej opinie tak z sanepidu jak i straży pożarnej konieczne jest także właściwe wyposażenie przedszkola i zapewnienie odpowiednich pomocy naukowych.

Czy trzeba urządzać kuchnie w przedszkolu?

kuchniaWymogi sanitarne jakich trzeba dopełnić przy prowadzeniu przedszkola w dużej mierze wiąże są ze sposobem zagospodarowania przestrzeni kuchennej, co nastręcza wielu trudności przy jej urządzaniu. Obecnie jednak z przedszkolnej kuchni można zrezygnować na rzecz zewnętrznego cateringu. Wówczas to łatwiej będzie nam uzyskać zgodę sanepidu, jak i łatwiej będzie zagospodarować lokal o małym metrażu, gdzie trudno wyznaczyć i przystosować osobne pomieszczenie na kuchnie. Należy się jednak liczyć z tym, że catering jest droższy niż serwowanie posiłków z przedszkolnej kuchni, a co za tym idzie decydując się na takie rozwiązanie musimy się liczyć z tym, że koszt prowadzenia działalności wzrośnie.

Wyposażenie przedszkola

stolik przedszkolnyZgodnie z rozporządzeniem o prowadzenie niepublicznych jednostek oświatowych jaką jest także przedszkole konieczne jest także odpowiednie wyposażenie go. W skład mebli jakie powinny znaleźć się na stanie przedszkola można zaliczyć takie rozwiązania jak:

 • stolik przedszkolny
 • krzesło przedszkolne
 • szafki
 • łóżeczka
 • meble do kuchni
 • szatnie

Meble w przedszkolu muszą być dostosowane do wzrostu dzieci, a co za tym idzie jeśli mamy podopiecznych w dwóch grupach wiekowych to powinny być wydzielone dwie sale, które będą oddzielnie urządzone. Wszystkie meble w przedszkolu powinny być wykonane z trwałych i bezpiecznych materiałów. Typowy stolik przedszkolny można jednak zastąpić takim rozwiązaniem jakim są biurka szkolne, o ile oczywiście mają ono możliwość regulacji wysokości. W przypadku regulowanych biurek można powiedzieć, że są one nawet bardziej praktyczne, ponieważ ich wysokość można dostosować do każdego dziecka z osobna. Jeśli chodzi natomiast o takie rozwiązania jak regały czy szafki to z powodzeniem można stosować tu powszechnie dostępne w sklepach meble do pokoju dziecka. Ich wielkość jak i materiały i sposób wykonania są dostosowane do potrzeb przedszkolaków. Wyposażając przedszkole pamiętajmy o tym by pozostawić wystarczająco dużo wolnej przestrzeni do zabawy.

Ładne przedszkole – proste rozwiązania

tapetyWygląd przedszkola nie jest w żaden sposób podyktowany przyjęło się jednak, że pomieszczenia dla dzieci powinny być kolorowe i atrakcyjne pod względem wizualnym. Ciekawym rozwiązaniem mogą tu być fototapety z jakąś ciekawa grafiką. Ważne jest jednak to by pamiętać o tym by były to takie tapety jak tapety ścienne winylowe zmywalne, ponieważ tapety tego typu są zdecydowanie bardziej trwałe i co szczególnie ważne w przypadku przedszkola tapeta winylowa na fizelinie może być myta oraz szorowana bez obawy o jej zniszczenie. Jeżeli tapetowanie jest jednak zbyt problematyczne można pomyśleć o pomalowaniu ścian i wykorzystaniu naklejek ściennych do ich dekoracji.

Podsumowując temat

Urządzenie prywatnego przedszkola jest zdecydowanie trudniejsze niż moglibyśmy się tego spodziewać. Wynika to z tego, że w dużej mierze to jak zagospodarowany i wyposażony powinien być lokal w którym prowadzone jest przedszkole określone jest poprzez różne rozporządzenia. 

Dodaj komentarz