Jak stworzyć jałowe warunki pracy?

W wielu miejscach pracy wymaga się bardzo sterylnych, a nawet jałowych warunków. Są to miejsca takie jak laboratoria mikrobiologiczne oraz zaplecza aptek, gdzie nierzadko produkowane są także leki. Takie warunki wymagane są wszędzie tam gdzie prowadzona jest synteza antybiotyków oraz innych lekarstw, które mają za zadanie leczyć i poprawiać stan zdrowia ludzi. Utrzymanie takich warunków nie byłoby możliwe, gdyby nie specjalistyczne urządzenia, które są na szeroką skalę wykorzystywane w farmaceutyce oraz miejscach takich jak laboratoria. 

Znaczenie komór laminarnych

sprawdzone komory laminarneTrudno sobie wyobrazić utrzymanie odpowiednio jałowego środowiska pracy bez zastosowania komory laminarnej. W powietrzu unosi się przecież mnóstwo drobnoustrojów z które nie są zauważalne przez ludzkie oko. Pracownicy tych miejsc wydychają miliardy baterii, które osiadają później na blatach oraz podłogach. Na ich skórze również żyje cała flora bakteryjną. Te mikrocząsteczki nie mogą przedostać się do wnętrza produkowanych leków i badanych próbek. W tym z pewnością pomoże komora laminarna. To ona tworzy jałowe środowisko pracy w tak bardzo nieidealnych warunkach. Jest to zamkniętą komora, która wyposażona jest w specjalistyczny filtr, który oczyszcza powietrze. To dostaje się do jej wnętrza. W siarki wymuszony jest laminarny przepływ powietrza, który jednocześnie zapobiega unoszeniu się cząsteczek mikroorganizmów z powierzchni próbek, jak i nie pozwala na przedostanie się drobnoustrojów z zewnątrz. Sprawdzone komory laminarne dają możliwość nawet fizycznego oddzielenia wnętrza komory od środowiska zewnętrznego. Są to komory trzeciej klasy, które zapewniają najwyższy poziom ochrony. Do mniej precyzyjnych czynności świetnie sprawdzą się komory klasy drugiej i pierwszej. Wszystko zależy od tego na jakich próbkach pracuje personel oraz jakie warunki są wymagane do właściwego przeprowadzenia analizy.

Trudno sobie wyobrazić pracę w laboratoriach bez zastosowania komory laminarnej. Urządzenia to pozwala wytworzyć jałowe warunki środowiska. Takie właśnie warunki są wymagane przez wiele specyficznych analiz chemicznych i biologicznych. Tym samym popularność tych sprzętów ciągle rośnie. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów tych urządzeń. Dzięki nim udaje się zachować także bezpieczeństwo personelu tych miejsc.