Jak skutecznie leczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością uznawaną za chorobę społeczną. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pojawić się może w każdym wieku i ma różne przyczyny. Wiele osób wstydzi się tego problemu i nie szuka pomocy specjalisty. To błąd!

Czy leczenie nietrzymania moczu jest możliwe?

skuteczne leczenie nietrzymania moczu w InowrocławiuWyróżnia się trzy główne typy nietrzymania moczu: wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie moczu typu mieszanego. Każda z nich wyróżnia się gubieniem moczu, odmienne są jednak sytuacje, w których dochodzi do mimowolnej mikcji. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu problem staje się zauważalny w chwili kichania, kaszlenia, śmiania się czy wysiłku fizycznego. Naglące nietrzymanie moczu charakteryzuje się nagłym parciem na pęcherz, które wymaga natychmiastowego skorzystania z toalety. Typ mieszany to połączenie obu tych przypadków. Przyczyn powstania tej dolegliwości jest całe mnóstwo. Zdecydowanie częściej cierpią z jej powodu kobiety, co ma związek z ciążą oraz porodem naturalnym (im ich więcej, tym ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu jest wyższe). Za problem odpowiadać mogą również: infekcja pęcherza moczowego, stosowane na co dzień leki (np. antydepresyjne) oraz choroby neurologiczne, np. choroba Parkinsona. W przypadku mężczyzn za ucisk ujścia cewki moczowej, co powodować może gubienie moczu, powoduje często przerost prostaty. Wbrew powszechnie panującej opinii leczenie nietrzymania moczu jest możliwe, i co ważne – często przynosi efekty. Do specjalisty (urologa lub ginekologa) można zgłosić się niemal w każdym większym mieście w Polsce. Skuteczne leczenie nietrzymania moczu w Inowrocławiu obejmuje nie tylko leczenie farmakologiczne, ale też zabiegowe. Problem zminimalizować można również poprzez zmianę codziennych nawyków, np. unikanie kofeiny, która podrażnia pęcherz moczowy. Efekty przynieść może też normalizacja wagi, gdyż zarówno nadwaga, jak i otyłość mogą wywoływać nietrzymanie moczu. By mimo tej dolegliwości móc czuć się komfortowo, warto tez stosować właściwie dobrane środki higieniczne, np. wkładki lub podpaski urologiczne.

Nietrzymanie moczu choć jest problemem bardzo wstydliwym, można skutecznie leczyć. Metod jest wiele – farmakoterapia, fizjoterapia czy operacja to tylko niektóre z nich. Każda jest skuteczna, o ile problem zostanie szybko rozpoznany.