Jak prawidłowo wiercić studnię?

Temat wiercenia studni głębinowych jest to temat, z którym warto się nieco dokładniej zapoznać. Tyczy się to przede wszystkim sytuacji, w której kopanie studni będzie niezbędne do życia, jak ma to miejsce na wsi. Warto więc nie tylko ustalić, jaki będzie szacowany koszt kopania studni, jak również co jest niezbędne do jej posiadania. Wiele osób, które planują wiercenie własnej studni, nie ma świadomości, jakich formalności należy dopełnić w tym zakresie.

Co warto wiedzieć o studniach głębinowych?

prawidłowe wiercenie studni w toruniuPojęcie studnia głębinowa jest stosowane zamiennie ze studnią wierconą albo rurową. Proces pogłębiania studni może dotyczyć głębokości nawet dziesięciu metrów albo więcej, jednak takie drążenie jest wykonywane przy pomocy specjalnego urządzenia, które nazywane jest wiertnicą. Studnie głębinowe można użytkować dzięki dwóm rurom, w tym osłonowej oraz filtracyjnej. Rura osłonowa ma za zadanie docierać w takie miejsca, gdzie znajduje się warstwa wodonośna, natomiast rura filtracyjna ma wnikać w tą warstwę. Oprócz tego dookoła tworzy się obsypkę ze żwiru, która zapewnia usprawnienie w dopływie wody. Jeżeli zainteresowało nas prawidłowe wiercenie studni w toruniu możemy skorzystać z takiej usługi. Dodatkowo warto pamiętać, że rurę osłonową kończy obejma nośna, w której znajduje się przyłącze do wody, a także zawór ją odcinający. W przypadku, kiedy wiercenie studni głębinowej odbywa się na wysokości powyżej 8 metrów, nie będzie możliwe zassanie wody. Dlatego na samym dole studni montuje się głębinowe pompy tłoczne. Obecnie coraz częściej wybierane są pompy elektryczne, które standardowo dzielą się na pompy samozasysające, a także pompy zanurzone. Te pierwsze stanowią część zestawu hydroforowego, gdzie pompa zazwyczaj jest dołączona do zbiornika wody. Montowane są w budynkach oraz łączone ze starymi studniami. Niestety pompa ta pompuje wodę do głębokości około 7 metrów i jest głośna, do jej atutów można jednak zaliczyć niską cenę i łatwość dostania się do urządzenia.

Natomiast pompy zanurzone do studni są to urządzenia, które montowane są poniżej lustra wody. Ten rodzaj pomp ciepła wyróżnia się kształtem walca, przez co mieszczą się w nich typowe odwierty studni. Zaletą jest możliwość pracy w głębokiej studni, a także jej cicha praca. Aby ustalić samą głębokość wykopu pod studnię głębinową, konieczne jest wykonanie badań geologicznych, czyli rozpoznać budowę geologiczną, a także warunki hydrogeologiczne.