Jak izolować fundament?

 

Niezależnie od rodzaju, ani wielkości budynku, wszystkie budowle mają jeden wspólny mianownik, a mianowicie posiadają fundament. Fundament pełni bardzo ważną rolę, ponieważ to na nim opiera się cały budynek. Bardzo ważne jest to, aby fundament był odpowiednio dobrany do gruntu i budynku, ponieważ tylko wtedy będzie spełniać swoją funkcję.

Poprawna izolacja fundamentu

izolacje fundamentówDobranie odpowiedniego fundamentu i wylanie go, to jeszcze nie wszystko. Fundament narażony jest na niekorzystny wpływ wilgoci. Fundament, który nie został odpowiednio odizolowany od wilgoci szybko się zniszczy, przez co nie będzie w stanie utrzymywać ciężaru budynku. Znane nam są różnego rodzaju izolacje fundamentów, jedne sprawują się lepiej, a inne gorzej. Naszym zadaniem jest takie odizolowanie fundamentu od wód gruntowych i wody deszczowej, aby beton z którego zrobiony jest fundament zachował się w dobrej kondycji przez wiele lat. Izolowanie fundamentu powinniśmy zacząć już w momencie jego wylewania. Jeśli chcemy, aby fundament był naprawdę dobrze zabezpieczony, to możemy do betonu dodać impregnat, który zatka wszystkie pory, więc woda nie będzie wciekać do struktury betonu. Kolejnym krokiem jest pomalowanie już gotowego fundamentu folią w płynie, która będzie stanowić zewnętrzną część ochrony. Dodatkowo możemy wszystko obłożyć folią budowlaną. W ten sposób fundament będzie zabezpieczony potrójnie. Da nam to pewność, że nic się z fundamentem złego nie dzieje.

Koszt wykonanie takiej izolacji uzależniony jest od wielkości fundamentu. W przypadku fundamentu przeznaczonego pod dom jednorodzinny średniej wielkości, izolacja będzie nas kosztować od trzech do pięciu tysięcy złotych. Izolację powinniśmy wykonać już na pierwszych etapach budowy, gdy jeszcze nie zakopaliśmy fundamentu.